Budowa mniejszych domów bez formalności. Nowe przepisy weszły w życie

roof truss g38136afdb 1920 2022 01 03 174559

Budowa domu do 70 metrów kwadratowych jest już możliwa bez pozwolenia i bez powoływania kierownika budowy w ramach tzw. uproszczonej procedury. 3 stycznia weszło w życie znowelizowane prawo budowlane.

Budowa domu to często nie tylko kwestia zasobnego portfela, ale i stalowych nerwów. Chodzi o formalności, których jednak od dzisiaj (03.01) będzie mniej. Łatwiej będzie wybudować dom o powierzchni do 70 metrów kwadratowych.

CZYTAJ: Nowe regulacje prawne. Co się zmienia w 2022 roku?

– Uproszczona procedura obowiązuje tylko przy określonych warunkach, które taka inwestycja musi spełniać – zastrzega mecenas Krzysztof Klimkowski. – Do 70 metrów powierzchni zabudowy, maksymalnie do dwóch kondygnacji, na nie więcej niż 500 metrach kwadratowych, tylko jedna nieruchomość, tylko jeden budynek tego rodzaju. Wtedy obowiązuje procedura uproszczona na podstawie obowiązujących nowych przepisów, na zgłoszenie bez konieczności uzyskiwania decyzji o pozwolenie na budowę – dodaje Krzysztof Klimkowski.

Pozwolenie na budowę nie będzie konieczne, ale budynek będzie musiał być zgodny z obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego. Jeśli gmina takiego programu nie uchwaliła, inwestor będzie musiał wystąpić z wnioskiem o warunki zabudowy.

W podlubelskiej gminie Konopnica na decyzję o warunkach zabudowy czeka się obecnie około 4 miesięcy. Według nowego prawa na dom do 70 metrów kwadratowych decyzja ta będzie musiała być wydana w ciągu 21 dni. 

– Będziemy robić wszystko, żeby się w tym terminie wyrobić, ale może być ciężko – przyznaje Mirosław Żydek, wójt gminy Konopnica. – Wniosek, który składa strona, musi zostać odpowiednio zweryfikowany. W wielu wypadkach projekty takich decyzji będą podlegały uzgodnieniom. Tam również są nieprzekraczalne terminy, tym razem 7 dniowe. Ale korespondencja, która się z tym wiąże, może sprawić, że mogą być problemy z zachowaniem 21-dniowego terminu na decyzję. 

Adam Mirecki, deweloper i właściciel jednego z biur nieruchomości, przekonuje jednak, że na reakcję rynku i ewentualny boom na małe domy, trzeba będzie jeszcze poczekać. – Na razie nie zauważyłem zwiększonego zainteresowania kupnem działek oraz realizacją takich budynków. Na pewno jest to kuszący kąsek dla indywidualnych osób, które będą chciały budować takie domy i skorzystać z ustawy. Na pewno jest to duża alternatywa dla coraz droższych mieszkań. W bardzo łatwy i szybszy sposób można postawić taki dom na własnej działce i to nawet niedużej, która może mieć na przykład 500 metrów kwadratowych – stwierdza Adam Mirecki.

Podobnie uważa mecenas Krzysztof Klimkowski. Zwraca on uwagę na fakt, że rola inwestorów przy budowie małych domów będzie teraz zdecydowanie większa: – Nie będzie trzeba prowadzić dziennika budowy czy powoływać kierownika budowy. Sami będziemy przejmowali te funkcję, podobnie jak odpowiedzialność za to, że realizacja naszego projektu inwestycyjnego nie będzie niezgodna z prawem budowlanym czy nie będzie groziła jakąkolwiek katastrofą budowlaną – dodaje Krzysztof Klimkowski.

Osoby, które będą chciały wybudować taki dom, będą musiały wypełnić oświadczenie o przeznaczenie budynku na własne cele mieszkaniowe. W ustawie nie ma natomiast ograniczeń w obrocie gotowymi nieruchomościami, wybudowanymi na mocy uproszczonych przepisów.

Ułatwienie procedury budowy domów o powierzchni zabudowy nieprzekraczającej 70 metrów kw. jest jednym z kluczowych elementów rządowego programu Polski Ład.

Jak podaje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, ułatwienia w procedurze zgłoszenia polegają na wyłączeniu możliwości zgłoszenia przez organ administracji architektoniczno-budowlanej sprzeciwu do dokonanego przez inwestora zgłoszenia. Do budowy będzie można przystąpić od razu po doręczeniu organowi administracji architektoniczno-budowlanej odpowiedniego zgłoszenia wraz z kompletem dokumentów.

Do zgłoszenia konieczne będzie dołączenie dodatkowych oświadczeń o tym, że: planowana budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, inwestor przyjmuje odpowiedzialność za kierowanie budową w przypadku nieustanowienia kierownika budowy oraz że dokumentacja dołączona do zgłoszenia jest kompletna.

Według zapowiedzi resortu rozwoju pod koniec stycznia zostaną ogłoszone wyniki konkursu na najlepsze projekty domu do 70 m kw. W II kwartale 2022 roku projekty budowlane przeznaczone do wielokrotnego zastosowania zostaną za darmo udostępnione w specjalnie utworzonym serwisie na stronach www.gov.pl.

Weszło też w życie rozporządzenie ministra rozwoju i technologii ws. określenia wzoru formularza wniosku o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego albo warunków zabudowy. Rozporządzenie określa jednolity wzór wniosku. Dzięki temu każdy będzie mógł złożyć cyfrowo wniosek o decyzję o warunkach zabudowy z wykorzystaniem aplikacji e-Budownictwo, bez konieczności odwiedzania urzędu lub poczty. Poza tym wniosek będzie zawierać wskazówki dotyczące prawidłowego wypełnienia oraz załączania wymaganych dokumentów.

FiKar / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version