Co dalej z zamojską pediatrią? Są dobre informacje

hospital g54ba8b0c2 1920 2022 01 25 185356

Wiosną w Zamościu ponownie ma rozpocząć pracę pediatria. Oddział dziecięcy w Zamojskim Szpitalu Niepublicznym został zawieszony pod koniec czerwca 2021 roku. Powodem był brak lekarzy. Po niemal roku zakończyły się rozmowy w tej sprawie wojewody, marszałka, lubelskiego oddziału NFZ oraz dyrektorów zamojskich szpitali.

– Podjęto działania mające na celu zapewnienie dostępności do hospitalizacji dzieci z terenu miasta Zamość&- informuje rzecznik prasowy Wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka. – Problem leczenia dzieci w zakresie pediatrii ogólnej rozwiązywany jest na poziomie samorządu województwa. Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II w Zamościu jest szpitalem, dla którego podmiotem tworzącym jest samorząd województwa, z kolei Zamojski Szpital Niepubliczny to spółka ze stuprocentowym udziałem samorządu miasta Zamość. Doszło do spotkań wszystkich zainteresowanych stron, także z udziałem wojewody lubelskiego. Wspólnym mianownikiem tych spotkań było to, że na bazie tych dwóch szpitali znajdzie się rozwiązanie, które zapewni funkcjonowanie oddziału pediatrycznego. Wojewoda lubelski nie ingeruje w to, czy będzie ono funkcjonować w strukturze szpitala Jana Pawła II czy Szpitala Niepublicznego. Chodzi o połączenie sił personalnych i infrastruktury. Wojewoda lubelski uzyskał rodzaj zapewnienia, że do końca marca problem pediatrii zostanie rozwiązany.

– Podjęliśmy pewne działania, jeżeli chodzi o bazę lokalową, bo takiej szpital nie posiada, jak również działania w zakresie kadry – mówi Piotr Zając, zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Pawła II w Zamościu. – W przestrzeni publicznej jest mowa o możliwości (przez nas też dokładnie analizowanej) połączenia oddziału pediatrii z neonatologią, bo oddział neonatologii znajduje się w szpitalu papieskim. Jednak z uwagi na trzeci stopień referencyjności rozliczenia z NFZ takiej możliwości nie ma. W szpitalu jest zatrudnionych 4 lekarzy pediatrów. Nie mogą łączyć tychże dyżurów. Trwają rozmowy, pytamy specjalistów, czy byliby w stanie podjąć pracę w szpitalu papieskim.

– Ze względu na siłę wyższą oddział pediatrii jest zawieszony do końca marca 2022 roku – mówi Mariusz Paszko, prezes Zamojskiego Szpitala Niepublicznego. – Nie będzie możliwości kontynuowania pracy tego oddziału. Nie pozwalają na to przepisy. W związku z tym, że poszukiwania lekarzy trwały od marca 2021 roku i nie przyniosły żadnego pozytywnego rezultatu, zostały podjęte takie ustalenia, że będzie próba utworzenia oddziału pediatrycznego w szpitalu wojewódzkim.

– Osobną kwestią są warunki lokalowe – zaznacza Piotr Zając. – Te muszą być dostosowane do rozporządzenia ministra zdrowia w zakresie pomieszczeń, czyli sale dla dzieci do lat 3, powyżej lat 3, śluzy, izolatki, hotel dla rodziców, pomieszczenia dla lekarzy i pielęgniarek. To bardzo duża powierzchnia, kilkaset metrów kwadratowych. Stąd bierzemy pod uwagę różne opcje i możliwości, takie jak na przykład dostosowanie jednego z budynków technicznych bądź też zupełnie nową inwestycję, gdzie moglibyśmy zlokalizować też inne oddziały czy części oddziałów szpitala, bowiem tutaj też są ogromne potrzeby. 

– Jeżeli chodzi o wyposażenie, oczywiście zobowiązaliśmy się, że przekażemy je nieodpłatnie. Czyli to, co mamy na oddziale: łóżeczka dla dzieci, wyposażenie medyczne, plus pościel, zabawki, gry. To wszystko, jeżeli szpital papieski zechce, będzie mógł od nas otrzymać – zapewnia Mariusz Paszko.

– Nie może być tak, że w takim mieście jak Zamość nie będziemy mieć oddziału pediatrii. Mogę bardzo optymistycznie powiedzieć, że chcielibyśmy, aby powstał on w pierwszej połowie roku. Będziemy robić wszystko, aby tak się stało – zapowiada Piotr Zając.

Zabezpieczeniem chorych dzieci od lipca 2021 roku zajmują się okoliczne szpitale w Tomaszowie Lubelskim, Biłgoraju i Hrubieszowie.

AP / opr. WM

Fot. pixabay.com

Exit mobile version