Coraz więcej szkół w regionie pracuje zdalnie lub hybrydowo. To już prawie pół tysiąca placówek

child gd87c44a74 1920 2022 01 21 174154

Prawie pół tysiąca szkół i przedszkoli w Lubelskiem pracuje zdalnie lub hybrydowo. Taką sytuację wymusza zwiększona liczba wykrytych przypadków zakażenia koronawirusem wśród uczniów, nauczycieli i pracowników oświaty.

 Na inny niż tradycyjny tryb pracy przeszło 488 placówek, to o 73 więcej niż wczoraj (20.01). W całym województwie lubelskim działa prawie 2,5 tysiąca szkół i placówek oświatowych.

O nauce zdalnej mówią uczniowie jednej z lubelskich szkół: – Wolę nauczanie stacjonarne. Nie lubię siedzieć sama w domu, nie daję rady siedzieć cały dzień przed komputerem. Wolałbym naukę stacjonarną. Ważny jest kontakt z nauczycielem i to, że człowiek się tak nie rozprasza. Na kwarantannę trafiliśmy w tym roku raz. Nie było to zbyt fajne przeżycie – przyznają uczniowie.

– Ostatni tydzień to tydzień z bardzo dużą dynamiką wzrostu takich przypadków – mówi Jolanta Misiak, dyrektor Wydziału Pragmatyki Kuratorium Oświaty w Lublinie. – Dla porównania w poniedziałek zdalnie uczyło się w województwie lubelskim ogółem 2 proc. uczniów. A dzisiaj, w piątek 21 stycznia, to już 8 proc Liczba szkół, w których wszyscy uczniowie obowiązek szkolny lub obowiązek nauki realizują wyłącznie w tym trybie wzrosła z 2 do 24 proc. Oprócz tego dzisiaj ponad 463 placówki pracują w systemie mieszanym, gdzie część klas uczy się stacjonarnie, a część zdalnie. 

– Do mojej szkoły chodzą uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, w stopniu umiarkowanym i dzieci z autyzmem – mówi Bożenna Kowalik, dyrektorka Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 w Lublinie. – Część naszych dzieci nie do końca dobrze znosi nauczanie zdalne. To kwestia odzwyczajenia od szkoły, od trasy i od zwykłych koleżeńskich kontaktów, których moje dzieci na pewno mają dużo mniej niż zdrowi uczniowie. Niemniej jednak, jeżeli wystąpi jakiekolwiek zagrożenie, to jesteśmy tu bardzo czynni. Organizujemy wtedy naukę zdalną dla klasy albo całej grupy, tak jak przypadku uczniów 1-3 w budynku przy ul. Kurantowej.

– Nauczyciele realizują zajęcia hybrydowo, czyli w tych klasach, gdzie uczniowie są w szkole, uczą bezpośrednio, a tam, gdzie klasa ma nauczanie zdalne, jest zawieszenie, to nauczyciele przechodzą do specjalnych pomieszczeń, gdzie mają komputery. Stamtąd prowadzą zajęcia w czasie rzeczywistym, tak jak wygląda to w planie lekcji – informuje Marzenna Modrzewska-Michalczyk, dyrektorka Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Augusta i Juliusza Vetterów w Lublinie. – Nauczyciele zaszczepieni nie są objęci kwarantanną i mają możliwość przebywania i nauczania innych klas, natomiast nauczyciele niezaszczepieni zostają objęci natychmiastową kwarantanną. Wtedy niestety muszą pozostać w domu i nie mogą brać udziału w nauczaniu.

– Nauka zdalna odbywa się identycznie jak w szkołach ogólnodostępnych, czyli dzieci pracują zgodnie z planem lekcyjnym, z tym że nauczyciele, w zależności od możliwości dzieci, dozują możliwość siedzenia przed komputerem – mówi Bożenna Kowalik. – Mamy taką zasadę, że pomiędzy zajęciami wprowadzamy zajęcia rewalidacyjne, gdzie wykorzystujemy ruch, piosenkę, gdzie dzieci mogą się pobawić. To trudne, dlatego że trzeba zaspokoić wszystkie potrzeby uczniów, a do tego ich zmobilizować. Dom troszkę rozleniwia dzieci. Staramy się prosić rodziców, żeby na lekcjach dzieci były ubrane w strój taki, w jakim normalnie przychodzą do szkoły, żeby przerwy na śniadania były wtedy, kiedy zostanie to uzgodnione.

– Biorąc pod uwagę dużą dynamikę wzrostu zakażeń w naszym województwie, należy spodziewać się dalszych przypadków wyłączeń z tradycyjnego kształcenia w naszych szkołach. Pamiętajmy jednak, że ciągle 80 proc. placówek w województwie lubelskim funkcjonuje bez zakłóceń, a ponad 90 proc. uczniów uczy się stacjonarnie – zaznacza Jolanta Misiak.

– Wiadomo, że lepiej się uczyć niż nie. Zajęcia zdalne jednak mają jakiś sens. Nie da się za bardzo zrobić żadnych planów, bo nigdy nie wiemy, co będzie następnego dnia – mówią uczniowie.

Minionej doby w województwie lubelskim wykryto 1697 nowy przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej nowych zakażeń – 378 – dotyczy Lublina oraz powiatu puławskiego – 191.

InYa / opr. WM

Fot. pixabay.com

Exit mobile version