Część urzędników na zdalnej. Obsługa interesantów bez zakłóceń

20211108 100755 2022 01 24 172245

Część urzędów od poniedziałku 24 stycznia przeszła w tryb pracy zdalnej. Wydane w tej sprawie rządowe rozporządzenie ma ograniczyć rosnącą liczbę zachorowań na koronawirusa.

W urzędach stacjonarnie mają pracować osoby, których zadania wymagają fizycznej obecności urzędnika.

CZYTAJ: Adam Niedzielski: wprowadzamy pracę zdalną w administracji publicznej, zachęcamy do niej pracodawców

– Póki co wygląda to całkiem nieźle. Nie ma żadnych opóźnień, nie ma kolejek – przyznają mieszkańcy Lublina spotkani pod urzędem miasta. – Są cztery maksymalnie obsadzone stanowiska. Normalnie obsługują ludzi. Szybko poszło. W Wydziale Komunikacji tego nie widać; normalnie pracują.

– Praca zdalna prowadzona jest rotacyjnie w cyklach tygodniowych. Aktualnie zdalnie pracują 94 osoby, co stanowi ponad 5,5% zatrudnionych. Biura Obsługi Mieszkańców pracują jak dotychczas, a obsługa ludności odbywa się bez zakłóceń – mówi Anna Czerwonka z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

CZYTAJ: Lubelski Urząd Wojewódzki przechodzi na tryb hybrydowy

– W naszym wydziale praca zdalna jest ciężka do wdrożenia, ponieważ pracujemy na systemie CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). Mam nadzieję, że nie będzie konieczności wystawiania pojemnika na wnioski, jak było przy poprzednich falach pandemii. Będziemy się starali jak najdłużej utrzymać bezpośrednią obsługę interesantów, ewentualnie zwiększając liczby wizyt możliwych do umówienia przez Internet lub wprowadzając obowiązek wcześniejszego umówienia się – informuje Andrzej Borowski, zastępca dyrektora Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta Lublin.

– W Starostwie Powiatowym w Lublinie w tej chwili zdalnie pracuje 19 osób na około 240 zatrudnionych – informuje Artur Rumiński, sekretarz powiatu lubelskiego. – Nie widzimy żadnych utrudnień w korzystaniu z usług, świadczonych przez urząd. Normalnie funkcjonuje biuro podawcze. Wszyscy zainteresowani mogą wejść na parter budynku. Nie mogą tylko bezpośrednio kontaktować się z osobami pracującymi w poszczególnych biurach. Ale kiedy jest to konieczne, ci pracownicy obsługują interesantów w sąsiedztwie biura podawczego na parterze.   

– Na pracę zdalną zostanie oddelegowanych 15 urzędników. Jednocześnie już dzisiaj petenci przyjmowani są w przygotowanym do tego holu urzędu. Został on odpowiednio wyposażony w stanowiska z ladami i pleksi – mówi Grzegorz Kuczyński, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Łęcznej. – Jednak zachęcam do kontaktu z urzędem poprzez telefon, mail czy formularze na stronie e-PUAP – dodaje.

Praca zdalna w administracji publicznej będzie obowiązywała przynajmniej do końca lutego 2022 roku.

FiKar / opr. ToMa

Fot. Filip Karma

Exit mobile version