Dzień modlitw o pokój na Ukrainie. Msza w lubelskiej archikatedrze

modlitwa rece 2022 01 26 070051

Papież Franciszek ogłosił środę 26 stycznia dniem modlitwy o pokój. To odpowiedź Kościoła na sytuację na granicy ukraińsko-rosyjskiej.

Dziś (26.01) w lubelskiej archikatedrze w intencji pokoju na Ukrainie zostanie odprawiona msza święta, której będzie przewodniczył ks. bp Mieczysław Cisło. Podczas Eucharystii homilię wygłosi ks. mitrat Stefan Batruch, proboszcz greckokatolickiej parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Lublinie, który od lat angażuje się w polsko-ukraińską współpracę.

CZYTAJ: Papież ogłosił najbliższą środę dniem modlitwy o pokój

Początek nabożeństwa w lubelskiej archikatedrze o godzinie 19.00.

Katoliccy biskupi Polski i Ukrainy wystosowali apel o poszukiwanie dialogu o porozumienia w celi zażegnania niebezpieczeństwa działań wojennych. 

– Okupacja Donbasu i Krymu dowiodły, iż Federacja Rosyjska – naruszając suwerenność państwową i integralność terytorialną Ukrainy – odnosi się w sposób lekceważący do obowiązujących zasad prawa międzynarodowego. Zaistniała zaś sytuacja jest dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz całego kontynentu europejskiego wielkim zagrożeniem, które może zniszczyć dotychczasowy dorobek wielu pokoleń budujących pokojowy ład i jedność Europy – podkreślili biskupi.

Zaznaczyli, że „w ostatecznym rozrachunku wojna jest zawsze porażką ludzkości; jest wyrazem barbarzyństwa i całkiem nieskutecznym narzędziem rozwiązywania nieporozumień”.

Biskupi wskazali na potrzebę poszukiwania alternatywnych wobec wojny sposobów rozwiązywania międzynarodowych konfliktów. – Nauczeni doświadczeniem poprzednich pokoleń zwracamy się więc z apelem do rządzących o powstrzymanie się od działań wojennych. Zachęcamy przywódców do niezwłocznego wycofania się z drogi stawiania ultimatum i wykorzystywania innego państwa, jako karty przetargowej – napisali.

Zaznaczyli, że wszelkie rozbieżności interesów winny być rozwiązywane na drodze porozumień. – Wspólnota międzynarodowa winna solidarnie połączyć swoje wysiłki i aktywnie wesprzeć wszystkimi możliwymi sposobami będące w zagrożeniu społeczeństwo – czytamy w dokumencie.

W imieniu swoim i swoich wspólnot biskupi przypomnieli, że popieranie i budowanie pokoju na świecie jest nieodłącznym elementem posłannictwa Kościoła i wyrazem chrześcijańskiej wiary w miłość Boga do każdego człowieka. Zaprosili wszystkich do wspólnej modlitwy o pokój autorstwa św. Jana Pawła II, która kończy się słowami: „Ojcze, obdarz nasze czasy dniami pokoju. Niech już nie będzie więcej wojny”.

RyK / PAP / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version