Historia życia księdza infułata Grzegorza Pawłowskiego (na zdj.) – katolickiego duchownego żydowskiego pochodzenia – będzie tematem lubelskich obchodów Dnia Judaizmu, które odbędą się w poniedziałek 17 stycznia.
Ksiądz Pawłowski (Jakub Hersz Griner) urodził się w ortodoksyjnej rodzinie żydowskiej. Jego rodzinę zamordowali Niemcy w czasie II wojny światowej, on przeżył dzięki pomocy Polaków. Przyjął święcenia kapłańskie, a od 1970 roku pełnił posługę duszpasterską w Ziemi Świętej. Był Honorowym Obywatelem Lublina. Zmarł w październiku 2021 roku w Izraelu w wieku 90 lat. Spoczął na cmentarzu żydowskim w Izbicy w powiecie krasnostawskim.
CZYTAJ: „Łączył dwa narody i dwie wielkie religie”. Katolicko-żydowska modlitwa przy grobie ks. Pawłowskiego
Lubelskie obchody 25. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim rozpocznie wykład o żydowsko-katolickim dialogu, który wygłosi profesor Abraham Skórka – rabin gminy żydowskiej Benei Tikva w Buenos Aires. W spotkaniu weźmie udział arcybiskup metropolita lubelski Stanisław Budzik.
Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 18.00 i będzie transmitowane online na platformie Zoom.
Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce ustanowiła w 1997 r. Konferencja Episkopatu Polski. Jest obchodzony w przeddzień rozpoczęcia Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii.
MaK / opr. ToMa
Fot. archiwum