W poniedziałek 17 stycznia rozpoczął się Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Jest to jeden z najczęściej występujących nowotworów u kobiet. Na wcześniejszym etapie jest wyleczalny w ponad 99 procentach przypadków.
– W dalszym ciągu bardzo mało kobiet wykonuje badanie profilaktyczne. Jak pokazuje statystyka, to tylko 60 procent – mówi Aleksandra Skorupa z Międzynarodowego Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA. – Staramy się uświadamiać kobiety, że jest to dość częsty nowotwór. Według ostatnich badań prowadzonych przez Global Cancer Observatory jest to czwarty najczęstszy nowotwór, który jest diagnozowany. W Polsce mniej więcej 2 tysięcy kobiet rocznie słyszy tę diagnozę, a 20 procent z nich jest poniżej 45. roku życia. Dlatego tak ważne jest zapobieganie temu nowotworowi i cała profilaktyka.
– Nowotwór jest bardzo niebezpieczny, ponieważ jego leczenie jest trudne i dosyć obciążające dla pacjenta – tłumaczy dr hab. n. med. Rafał Tarkowski, kierownik Katedry i Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie. – To są bardzo radykalne operacje chirurgiczne, często połączone z radiochemioterapią. Objawy raka szyjki macicy to nieprawidłowe krwawienia, upławy, nieprzyjemny zapach. Jednak to objawy zaawansowanego nowotworu, a nam chodzi o wykrywanie wczesnych stadiów nowotworu lub stanów przednowotworowych. Te stany niestety nie dają żadnych objawów. Żadne odczucia nie zasugerują nam stanu przednowotworowego. To może zdiagnozować jedynie cytologia.
– Cytologia to dość szybkie badanie. Nie jest bolesne, jest to standardowe badanie wykonywane u ginekologa. Cytologia co 3 lata jest refundowana – dodaje Aleksandra Skorupa.
– Program profilaktyki raka szyjki macicy skierowany jest do pań w wieku 25-59 lat – informuje Małgorzata Bartoszek, rzecznik prasowy lubelskiego oddziału NFZ. – Aby skorzystać z badań w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy, nie jest wymagane skierowanie. W naszym województwie jest 131 placówek medycznych, gdzie takie badanie można wykonać. Pełna lista tych placówek jest zamieszczona na stronie internetowej lubelskiego oddziału Funduszu.
– Nigdy nie robiłam cytologii, mam 23 lata. Robiłam cytologię, jak miałam 18 lat. Teraz wybieram się od jakiegoś czasu, ale nie znalazłam wolnej chwili. Wiem, że trzeba to zrobić. Nigdy nie robiłam cytologii z braku czasu, ale wiem, że trzeba się badać – mówią mieszkanki Lublina.
Dodatkową formą profilaktyki są szczepienia przeciw wirusowi HPV.
– Większość raków szyjki macicy rozwija się na podłożu infekcji HPV – zaznacza dr hab. n. med. Rafał Tarkowski. – To nie jest tak, że ktoś złapie infekcję i za tydzień czy za miesiąc powstaje nowotwór. Ten nowotwór powstaje kilka czy kilkanaście lat po infekcji tym wirusem. Jedynym zabezpieczeniem przed wirusem HPV jest szczepienie.
– Kiedy zaczniemy stosować profilaktykę, mamy zdecydowanie szybszą możliwość wykrycia tego nowotworu. Dlatego tak ważne są szczepienia i badania cytologiczne, które powodują, że szybciej zdiagnozujemy tę chorobę i łatwiej będzie nam ją wyleczyć – podkreśla Aleksandra Skorupa.
W ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w środę 19 stycznia w Lublinie odbędzie się webinar o raku szyjki macicy i szczepieniach przeciw HPV. Poprowadzi go ginekolog i położnik dr hab. n. med. Marcin Bobiński.
A w czwartek 20 stycznia działacze Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA będą udzielać informacji na ten temat w kawiarni przy ul. Żwirki i Wigury 4 w Lublinie.
InYa / opr. WM
Fot. pixabay.com