Kościół katolicki po raz trzeci obchodzi Niedzielę Słowa Bożego

slowo boze 2022 01 23 081503

23 stycznia w Kościele katolickim jest po raz trzeci obchodzona Niedziela Słowa Bożego. Ustanowiona przez papieża Franciszka w Liście Apostolskim „Aperuit illis” z 30 września 2019 roku, przypada w III niedzielę okresu zwykłego.

Ten dzień ma służyć pogłębionej lekturze Pisma Świętego i refleksji nad nim. Znajomość ksiąg Biblii buduje i jednoczy wiernych jako Lud Boży i pomaga w osiągnięciu dojrzałej wiary. Poprzez czytanie Słowa Bożego wierni kształtują swoją chrześcijańską postawę.

Dokument ustanawiający Niedzielę Słowa Bożego papież podpisał w 1600. rocznicę śmierci św. Hieronima, doktora Kościoła i tłumacza Pisma Świętego. Jego przekład na łacinę z języków oryginalnych – greckiego i hebrajskiego, znany jako „Wulgata”, do dziś należy do znaczących tekstów biblijnych Kościoła katolickiego.

W dokumencie Franciszek podkreślił, że Niedziela Słowa Bożego jest obchodzona w takim okresie roku, gdy Kościół szczególnie wzywa do „wzmocnienia więzi z wyznawcami judaizmu oraz do modlitwy o jedność chrześcijan”. Franciszek zaznaczył, że świętowanie Niedzieli Słowa Bożego już ma ekumeniczny charakter. – Pismo Święte wskazuje tym, którzy się w nie wsłuchują, drogę do przebycia, aby dojść do trwałej i autentycznej jedności – czytamy w dokumencie.

W nocie Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zaznaczono, że „poprzez teksty biblijne odczytywane podczas liturgii, sam Bóg mówi do swojego ludu i sam Chrystus głosi swoją Ewangelię”.

– Biblia niesie w sobie przesłanie etyczne, moralne i ewangeliczne prowadzące do lepszego poznania Boga i pogłębienia z Nim relacji – powiedział rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak SJ. Zaznaczył, że najważniejsze, aby Słowo Boże było konkretnie obecne w życiu chrześcijanina, zaś metody modlitwy są tylko środkiem do spotkania z Bogiem.

Wyjaśnił, że „medytacja chrześcijańska jest jednym ze sposobów pogłębienia rozumienia Słowa Bożego, a zatem tego, co zostało zapisane na kartach Pisma Świętego, zwłaszcza Ewangelii”.

Ks. Leszek Gęsiak zwrócił uwagę, że metoda Lectio Divina nie jest jednorodną, łatwo definiowalną formą praktyki modlitwy. – Ma wiele odmian – powiedział jezuita. Wyjaśnił, że Lectio Divina opiera się na czterech filarach ? „lectio”, czyli czytanie Słowa Bożego, „meditatio”, jako próba konfrontacji Słowa Bożego ze swoim życiem, następnie „oratio”, czyli nasza odpowiedź oraz ostatni etap – „contemplatio” – będący zjednoczeniem z Bogiem, który zawsze jest tajemnicą.

Zaznaczył, że tym, co może nam pomóc we właściwym rozumieniu Pisma Świętego, to różnego rodzaju komentarze biblijne czy wprowadzenia do modlitwy przygotowane przez specjalistów. – Nie ma wątpliwości, że jeśli to, co dzieje się w nas na modlitwie, pochodzi od ducha dobrego, to wtedy na pewno jest też zgodne z nauczaniem Kościoła – wyjaśnił ks. Gęsiak.

W odpowiedzi na decyzję papieża Franciszka zespół Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II w Polsce pod kierownictwem ks. prof. dr hab. Henryka Witczyka przygotował na Niedzielę Słowa Bożego materiały pomocnicze do celebracji eucharystycznej Liturgii Słowa, modlitwę wiernych i Lectio divina Ewangelii wg. św. Łukasza (Łk 1,1-4; 4, 14-21), która odczytywana będzie w kościołach.

Materiały mogą być również pomocne w przygotowaniu osobistej medytacji, kręgów biblijnych bądź lectio divina (medytacja nad Słowem Bożym) we wspólnocie parafialnej, w klasach szkolnych lub innych wspólnotach. Zawierają szczegółowe komentarze historyczne, literackie, egzegetyczne oraz teologiczne.

– Z myślą o regularnym wspieraniu duszpasterzy i wiernych w samodzielnym rozważaniu i medytacji Słowa Bożego, przygotowano aplikację mobilną pod nazwą „Dzieło Biblijne”, która od 28 grudnia 2021 dostępna jest nieodpłatnie w AppStore i GooglePlay. Może to być narzędzie pomocne w medytacji czytań liturgicznych i popularyzujące badania biblijno-teologiczne – wskazało biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Kościół w Polsce od 2009 roku obchodzi w okresie Wielkanocy Tydzień Biblijny – w tym roku od 1 maja (niedziela) do 7 maja (sobota), który rozpoczyna tzw. Niedziela Biblijna. Jest ona Dniem Narodowego Czytania Pisma Świętego.

Pod patronatem Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II są organizowane też między innymi liturgie i nabożeństwa, konkursy na znajomość Biblii.

RL / PAP / IAR / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version