Kuratorium Oświaty przeciw likwidacji Szkoły Podstawowej nr 19 w Lublinie. Miasto nie zamierza składać zażalenia

19 031221 002 2021 12 03 145847 2022 01 19 172133

Kuratorium Oświaty w Lublinie wydało negatywną dotyczącą zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej nr 19 przy ul. Szkolnej w Lublinie. 

Władze miasta chciały zlikwidować placówkę, a uczniów wraz z nauczycielami przenieść do Szkoły Podstawowej nr 25 przy ul. Sierocej. Budynek podstawówki miało wówczas zająć sąsiadujące z nią IV Liceum Ogólnokształcące, które nie mieści się w swojej obecnej siedzibie.

Władze Lublina podjęły decyzję odnośnie likwidacji Szkoły Podstawowej numer 19 w grudniu 2021 roku. – Ta decyzja była poprzedzona głębokimi analizami i wynikała m.in. z bardzo małej liczby uczniów w SP19, co przekłada się na problemy organizacyjne – mówi zastępca prezydenta Lublina ds. oświaty i wychowania, Mariusz Banach. – W szkole jednociągowej, czyli w takiej, w której jest tylko jeden oddział w danym roczniku, bardzo trudno zorganizować kadrę nauczycielską, dlatego dla nas warunkiem minimum funkcjonowania szkoły jest szkoła przynajmniej trzyciągowa, czyli taka, w której są klasy a, b, c.

– Do tego mamy problem z przeładowaniem IV liceum, które obecnie wynajmuje sale od „dziewiętnastki” – dodaje Banach. – Popularność tego liceum stale wzrasta. W ubiegłym roku chciało się zapisać do tej szkoły 1500 absolwentów szkoły podstawowej, w związku z tym chcieliśmy po prostu w całości przekazać ten budynek na potrzeby liceum, pamiętając o tym, że nieopodal znajduje się Szkoła Podstawowa nr 25, która również jest mało liczna i jednociągowa. Ma wolne sale, do których mogliby bez problemu wejść uczniowie Szkoły Podstawowej nr 19.

CZYTAJ: Kuratorium Oświaty o likwidacji Szkoły Podstawowej nr 19 w Lublinie: Placówka bardzo dobrze funkcjonuje

Argumentacji Miasta nie podzieliła lubelska kurator oświaty Teresa Misiuk, która wydała negatywną opinię dotyczącą likwidacji szkoły. – Szkoła, która bardzo dobrze funkcjonuje, nie może być zlikwidowana, by liceum miało więcej miejsca – mówi rzecznik Kuratorium Oświaty w Lublinie Jolanta Misiak. – Kurator podkreśla, że rzeczywiście Szkoła Podstawowa nr 19, jak na warunki miejskie, jest małą szkołą. To jest jednak niewątpliwy atut tej szkoły. Wynika to po prostu z możliwości prowadzenia indywidualizacji procesu kształcenia, co jest bardzo trudne w szkołach dużych. Zwracamy też uwagę, że jest to szkoła z bardzo dużą tradycją, wielokrotnie nagradzana, wyróżniana. To szkoła, która współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi, realizuje ciekawe projekty.

– Szkoła jest bardzo dobra, myślę, że umożliwienie jej utworzenia klasy zerowej automatycznie zapewniłoby rekrutację do klasy pierwszej i tym samym rozwój placówki – mówi mama jednego z uczniów Szkoły Podstawowej nr 19, Agnieszka Marcinkowska-Kozak. – To jedna z dwóch w Polsce podstawówek dwujęzycznych pod patronatem ambasady hiszpańskiej, gdzie drugi język wprowadzony jest już od 4 klasy. Od 7 klasy, wtedy kiedy w szkołach podstawowych do programu nauczania wchodzi drugi język obcy, wymiar lekcji hiszpańskiego to 6 godzin tygodniowo, plus dwa przedmioty prowadzone wyłącznie w języku hiszpańskim. Nie da się przenieść atmosfery. Da się przenieść klasę, chociaż też nie jestem pewna, czy to dałoby się zrobić, dlatego że większość rodziców zapisywała dzieci do tej konkretnej szkoły, a nie do szkoły w Śródmieściu, obojętnie jakiej. 

Decyzja wpłynęła do Miasta 17 stycznia. Od tej chwili władzom Lublina przysługuje 7 dni na złożenie zażalenia do Ministerstwa Edukacji i Nauki. – Nie skorzystamy z tej możliwości – zapowiada Mariusz Banach. – Nie jest tajemnicą, że pan minister brał udział w wydaniu tej decyzji, więc traktujemy ją już poniekąd jako decyzję pana ministra. Po drugie, wydaje nam się, że zamieszania wokół tej szkoły w tej chwili absolutnie wystarczy. Te dzieci potrzebują spokoju i tego, by spokojnie się uczyć. Dlatego negatywną opinię pani kurator, która jest dla nas wiążąca, traktujemy ostatecznie.

– Nie jest tajemnicą, że przedstawione w grudniu plany Miasta były dla nas, dla całej społeczności szkoły, zaskoczeniem – mówi dyrektor Szkoły Podstawowej numer 19 w Lublinie Beata Teter. – Przez kilka tygodni żyliśmy w nieświadomości, w zawieszeniu, co będzie ze szkołą. Było to dosyć nerwowe oczekiwanie. Decyzja pani kurator była dla nas punktem zwrotnym ze względu na to, że pozwala szkole zostać i pracować w tym samym miejscu, w którym jesteśmy. Społeczność szkoły – rodzice i nauczyciele – przyjęli tę decyzję z ulgą. Będziemy dalej pracować ze spokojnym sercem w tym kierunku, aby rodzice i nasi uczniowie byli w dalszym ciągu zadowoleni, że są uczniami naszej szkoły. Mamy nadzieję, że warunki pracy, nauki i wypoczynku dla tych dzieci będą jak najlepsze.

W Szkole Podstawowej nr 19 w Lublinie uczy się obecnie 180 dzieci w 9 klasach. Miasto zapowiada monitorowanie liczby dzieci w Szkole Podstawowej nr 19 w Lublinie.

EwKa / opr. WM

Fot. archiwum

Exit mobile version