Niby dzień powszedni i roboczy, a jednak specjalny – przynajmniej w Lublinie dla pasażerów komunikacji miejskiej. Od dziś (31.01) do odwołania obowiązuje rozkład jazdy na „dzień specjalny”.
Główne linie komunikacyjne – takie jak: 17, 26, 31, 57, 150, 151, 158 i 159 – kursują w dzień powszedni co 20 minut zamiast co 15 minut. Zmniejszyła się także liczba kursów na liniach: 4, 11, 12, 13, 16 i 29.
CZYTAJ: Lublin: zmiany w rozkładzie komunikacji miejskiej
Na ulice Lublina wyjechało dziś mniej autobusów i trolejbusów. Wśród pasażerów zdania na temat okrojonego rozkładu jazdy są podzielone. Oto niektóre opinie:
– Mnie to nie przeszkadza, bo jestem uczniem i siedzę „na zdalnym”, ale wydaje mi się, że dla innych może to być problem.
– To słabe rozwiązanie. Chcemy dbać o środowisko, więc autobusów powinno jeździć więcej, aby samochodów jeździło mniej i by ludzie mogli spokojnie dojechać do pracy autobusem. Wydaje mi się, że to zmiana na minus.
– Dla mnie to chyba dobre rozwiązanie. Po co przewozić powietrze, skoro tyle młodzieży nie jeździ do szkoły?
– Naszym głównym celem jest dostosowanie podaży do popytu – tłumaczy Monika Białach z Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie. – Zmiany w rozkładach jazdy zostały spowodowane bieżącą sytuacją związaną z pandemią COVID-19, między innymi z wprowadzeniem nauki zdalnej w szkołach dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Zgodnie z zaleceniami rządu, pracownicy administracji publicznej w dużej mierze pracują w trybie zdalnym. Takie zalecenie dotyczyło także innych pracodawców, którzy mogli sobie na to pozwolić. Z naszych obserwacji jasno wynika, że czynniki, o których wspomniałam, wyraźnie wpłynęły na liczbę pasażerów. Zainteresowanie komunikacją miejską jest aktualnie dużo mniejsze niż przed wprowadzeniem tych wytycznych.
Jednak pasażerom dziś rano problem sprawiło nie tylko rzadsze kursowanie autobusów i trolejbusów, ale też odnalezienie aktualnego rozkładu jazdy: – Nie wiedziałam o tym. Jestem zaskoczona. Nawet nie wiem o której będę miała autobus – mówi jedna z mieszkanek.
– W gablotach na wszystkich przystankach została umieszczona informacja dotycząca aktualnego rozkładu – mówi Monika Białach. – Pasażerowie, którzy sprawdzają godziny odjazdów pojazdów w gablotach przystankowych powinni skorzystać z rozkładu jazdy oznaczonego jako „dzień specjalny 20-30 grudnia 2021 rok, 3-5 stycznia 2022 i 7 stycznia 2022”. W każdej gablocie przystankowej została umieszczona informacja pasażerska, w której dokładnie opisujemy z jakiego rozkładu pasażerowie powinni korzystać. Na stronie internetowej z kolei rozkład jazdy został oznaczony jako „dzień powszedni specjalny”, ważny od 31 stycznia tego roku. Rozkłady jazdy obowiązujące w sobotę oraz w dni świąteczne pozostają bez zmian.
Brak nowych rozkładów rzeczniczka tłumaczy dużymi kosztami ich przygotowania: – Była to tylko jedna strona informacji pasażerskiej, natomiast rozkłady to już dużo więcej stron, które trzeba zalaminować.
Rozkład jazdy według dnia specjalnego obowiązuje do odwołania. Szczegóły na stronie www.ztm.lublin.eu.
Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie zapowiada, że będzie monitorować sytuację po zmianach. Ponadto osoby, które zakupiły bilety okresowe, a teraz – z powodu zmian – poruszanie się komunikacją miejską nie jest dla nich wygodne – mogą zrezygnować z biletu i dostać zwrot pieniędzy za jego niewykorzystaną część.
MaK/ opr. DySzcz
Fot. archiwum