Część wiernych Kościołów wschodnich obchodzi 6 stycznia Wigilię Bożego Narodzenia. Podobnie jest w lubelskiej parafii greckokatolickiej.
W Lublinie po wieczornym nabożeństwie wierni zasiedli do uroczystej wieczerzy i podzielili się prosforą, czyli kwaszonym chlebem.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Wigilia Bożego Narodzenia w cerkwi greckokatolickiej w Lublinie
– Jest zupa grzybowa, śledzie, kutia. Kutię powinno się jeść jako pierwsze danie. W jej skład wchodzi pszenica, która symbolizuje dostatek. Staramy się śpiewać kolędy. Są wśród nich tak te bardzo refleksyjne, jak i wesołe – opowiada pani Katarzyna.
W piątek (07.01) grekokatolicy obchodzą Boże Narodzenie. W drugi dzień świąt przypada wspomnienie Bogurodzicy, a w trzeci pierwszego męczennika – św. Stefana.
Święta te wypadają 13 dni po świętach katolickich. Kościoły wschodnie korzystają bowiem z kalendarza juliańskiego, a katolicy – z gregoriańskiego.
Jednak część parafii Kościołow wschodnich w Polsce obchodzi święta według kalendarza gregoriańskiego. Tak jest na przykład w prawosławnej parafii katedralnej Przemienienia Pańskiego w Lublinie, w której 6 stycznia świętowano uroczystość Chrztu Pańskiego.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Nabożeństwo Chrztu Pańskiego w katedrze prawosławnej w Lublinie
MaTo / opr. ToMa
Fot. Iwona Burdzanowska