Lubelskie jest pierwsze. Negocjacje ws. unijnych milionów na walkę z bezrobociem

unia 2022 01 18 173920

W województwie lubelskim odbyły się negocjacje z przedstawicielami Komisji Europejskiej. Chodzi o alokację środków Europejskiego Funduszu Społecznego, które wynoszą 569 milionów euro.

Główne cele Europejskiego Funduszu Społecznego to walka z bezrobociem oraz z wykluczeniem społecznym, a także edukacja: od najniższego szczebla do szkolnictwa osób dorosłych.

Województwo lubelskie jako pierwsze w Polsce rozpoczęło negocjacje z przedstawicielami Komisji Europejskiej.

Dzisiejsze (18.01) spotkanie negocjacyjne jest drugim dotyczącym obszaru EFS+, który stanowi część programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Briefing z udziałem marszałka Jarosława Stawiarskiego oraz przedstawicieli Komisji Europejskiej

– Zastanawiamy się, gdzie te pieniądze mogą popłynąć, gdzie są najbardziej potrzebne – mówi Cinzia Masina, zastępca kierownika działu ds. Polski, Czech i Słowacji w Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego Komisji Europejskiej. – Jeśli chodzi o główne obszary, które nas interesują to: edukacja, rynek pracy i włączenie społeczne. Przyglądamy się tym obszarom tematycznym, które mogą nas szczególnie interesować i potrzebują wsparcia. Nie wszystkie kwestie uda się od razu rozstrzygnąć, ponieważ jest sporo otwartych tematów, jeszcze nieuzgodnionych na poziomie centralnym, na poziomie resortów. Dlatego czekamy na pewne decyzje z góry.

– Są jeszcze pewne kwestie, które wymagają omówienia – podkreśla Masina.- Nie są to jednak rzeczy, które blokowałyby postęp negocjacji czy dyskusji. Po prostu wymagają one omówienia. Z drugiej strony, czekamy też na rozstrzygnięcia centralne, które umożliwią nam dalsze procedowanie.

– Te punkty sporne to przede wszystkim działania, które my chcemy realizować, ale Komisja Europejska ma inne priorytety – mówi marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski. – Są elementy, na które my patrzymy trochę inaczej. Dotyczy to na przykład szkolnictwa specjalnego, a także osób długotrwale bezrobotnych –  w jaki sposób je aktywizować. Mam nadzieję, że wszelkie wątpliwości zostaną rozwiane, bo pamiętajmy, że najważniejszy jest człowiek. Europejski Fundusz Społeczny nastawiony jest na łamanie barier pomiędzy ludźmi, tak, żeby byli oni aktywnymi członkami społeczeństwa, bo tylko poprzez aktywność obywateli, pomoc słabszym, uboższym możemy doprowadzić do swoistego egalitaryzmu, zlikwidować wykluczenie społeczne i stworzyć społeczeństwo na miarę XXI wieku.

– Komisja Europejska stoi na stanowisku, że powinniśmy odchodzić od tradycyjnego szkolnictwa specjalnego na rzecz integracji – uzupełnia marszałek Stawiarski. – Ale nie jesteśmy jeszcze przygotowani, żeby zamknąć szkoły specjalne i nagle zrobić jedne wielkie szkoły integracyjne, gdzie dzieciaki z niepełnosprawnościami będą razem w wielkim tyglu. Polska nie jest na to jeszcze gotowa. Na Zachodzie jest troszeczkę inaczej; jest inny poziom szkolnictwa specjalnego. I oni idą już w kierunku zaawansowanej integracji. Dlatego szkolnictwo specjalne w naszym województwie powinno mieć linię dedykowaną. Dyskutujemy także na temat, jak walczyć aktywnie z bezrobociem: czy bardziej wspierać zakładanie firm, czy szkolić bezrobotnych, czy aktywizować ich w inny sposób, niż dając dotacje? To są niuanse i przy dobrej woli można to wszystko ustalić.       

To nie ostatnie negocjacje dotyczące środków unijnych. Nie są także wiążące – wszystkie ustalenia muszą jeszcze zostać zatwierdzone na szczeblu centralnym.

Całość funduszy programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 wynosi 2 miliardy 273 miliony euro.

EwKa / opr. ToMa

Fot. Krzysztof Radzki

Exit mobile version