Lubelskie: ponad 400 szkół pracuje zdalnie lub hybrydowo

student g28e4d7b9c 1920 2022 01 20 145349

414 placówek oświatowych w województwie lubelskim nie działa w pełni ze względu na potwierdzone przypadki koronawirusa. To najnowsze dane lubelskiego Kuratorium Oświaty. Wczoraj (19.01) były 334 takie placówki.

W zdecydowanej większości w szkołach wprowadzono zdalne nauczanie tylko dla określonej grupy uczniów, klas lub oddziałów. W 14 placówkach zajęcia dla wszystkich uczniów odbywają się wyłącznie zdalnie. Wczoraj było ich 7.

W województwie lubelskim działa prawie 2,5 tysiąca szkół i placówek oświatowych.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział, że na razie zdecydowana większość szkół  będzie pracować stacjonarnie. Szef resortu edukacji mówił, że ze względu na piątą falę koronawirusa i pojawienie się nowego wariantu Omikron jest w stałym kontakcie z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim. – Ustaliliśmy wczoraj, że na ten moment – na ten moment powtarzam, bo obserwujemy sytuację z godziny na godzinę i z dnia na dzień – na ten moment nie podejmujemy żadnych innych decyzji – mówił Przemysław Czarnek.

W pięciu województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim trwają ferie. W poniedziałek przerwę od nauki zaczną uczniowie z podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Tam, gdzie nie ma ferii, szkoły pracują stacjonarnie. – W pozostałych województwach, gdzie odbywa się nauka, będzie się ona odbywała nadal w trybie stacjonarnym, przy czym tak jak to było do tej pory, dyrektorzy wraz z służbami sanitarnymi podejmują decyzję o przechodzeniu na naukę zdalną i na kwarantannę poszczególnych klas, bądź całych szkół – mówił Przemysław Czarnek.

Minister powiedział, że szkoły będą pracowały stacjonarnie tak długo, jak to możliwe. – Mamy do czynienia z dziećmi, z młodzieżą, która przez wiele miesięcy była na nauce zdalnej. Ma tego świadomość pan minister Niedzielski, ma tego świadomość pan premier Mateusz Morawiecki i oczywiście my w Ministerstwie Edukacji. Jak długo będzie możliwe utrzymywanie nauki stacjonarnej, tak długo będzie ona utrzymywana dlatego, że jest bardzo potrzebna dla dzieci i młodzieży po tym okresie nauki zdalnej – powiedział Przemysław Czarnek.

Minister dodał, że w szkołach, które pracują stacjonarnie, coraz więcej klas przechodzi na zdalną naukę.

EwKa / IAR / opr. WM / ToMa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version