W Lublinie odbyły się obchody 100-lecia odbudowy Państwa Polskiego. Uroczystości rozpoczęły się złożeniem kwiatów przed pomnikiem Nieznanego Żołnierza na placu Litewskim.
– Jesteśmy dumni, że tutaj upamiętniamy te wyjątkowe wydarzenia – mówi wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk. – Upamiętniamy osoby, które walczyły o niezawisłą, wolną Rzeczpospolitą: w powstaniach śląskich, w czasie bitwy polsko-bolszewickiej, ale również w innych wydarzeniach, które kształtowały wówczas przyszłość granic, szczególnie tych na wschodzie II Rzeczypospolitej.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na płycie Pomnika Nieznanego Żołnierza
ZOBACZ ZDJĘCIA: Złożenie kwiatów pod tablicą Unii Lubelskiej na budynku Ratusza
– To rok symboliczny, 100 lat temu zakończył się proces budowania granic odrodzonej Rzeczypospolitej Polskiej wraz z przyłączeniem Litwy Środkowej i Górnego Śląska – mówi Zdzisław Niedbała z Rady Starszych TG „Sokół” – „Porozumienie Piłsudski–Dmowski główną osią odbudowy Państwa Polskiego”. – Przed odrodzoną Polską było budowanie siły gospodarczej, obronnej, kultury, oświaty, edukacji, portu w Gdyni, linii kolejowych, w dalszej kolejności Centralnego Okręgu Przemysłowego – tego wszystkiego, co służyło pozycji międzynarodowej i sile obronnej.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Uroczystości w Trybunale Koronnym
ZOBACZ ZDJĘCIA: Złożenie kwiatów pod tablicą pamięci Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego
Po złożeniu kwiatów na placu Litewskim i pod tablicą pamięci Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego przy ul. Gospodarczej uroczystości przeniosły się do Trybunału Koronnego. Tu o godz. 17 rozpoczęła się konferencja naukowa z udziałem między innymi doktora Robert Derewendy z KUL, dyrektora oddziału IPN w Lublinie, który wygłosił wykład o procesie kształtowania granic państwowych II RP.
RyK / opr. WM
Fot. Krzysztof Radzki