Lublin uczcił ojców niepodległości [ZDJĘCIA]

niepodleglosci 2022 01 02 144742

Za ojców niepodległości Polski modlili się 2 stycznia uczestnicy mszy odprawionej w kościele pod wezwaniem Nawrócenia Świętego Pawła w Lublinie. Nabożeństwo zorganizował komitet obchodów 100-lecia odbudowy Państwa Polskiego.

– Mamy dziś 83. rocznicę śmierci Romana Dmowskiego. Modlimy się między innymi w jego intencji – mówi kapitan Związku Piłsudczyków Okręgu Ziemi Lubelskiej, Jarosław Wiącek. – Roman Dmowski jest znaczącą postacią nie tylko dla 1918 roku, kiedy odzyskaliśmy niepodległość. Prowadził działalność patriotyczną również znacznie wcześniej. Przewodniczył Komitetowi Narodowemu Polskiemu. Brał udział w konferencji wersalskiej. Dokonał bardzo wiele dobrego dla ojczyzny. Józef Piłsudski działał w kraju, natomiast Roman Dmowski na płaszczyźnie dyplomatycznej w Paryżu. Chociaż obydwaj byli politycznymi adwersarzami, potrafili się w tym ważnym punkcie polskich dziejów zjednoczyć i wspólnie działać dla dobra ojczyzny. 

ZOBACZ ZDJĘCIA: Msza za ojców polskiej niepodległości

Roman Dmowski zmarł 2 stycznia 1939 roku po ciężkiej chorobie. Był dyplomatą, mężem stanu, pisarzem i publicystą, Założył Komitet Narodowy Polski, który został uznany przez państwa Ententy za oficjalną reprezentację dyplomatyczną Polaków. Był też twórcą ruchu narodowo-demokratycznego.

– Dmowski wraz z Józefem Piłsudskim należał do grona największych umysłów politycznych Polski XIX i XX w. – napisał Instytut Pamięci Narodowej w komunikacie wydanym w związku z 83. rocznicą śmierci przywódcy narodowej demokracji i jednego z ojców niepodległości. – Był orędownikiem modernizacji kraju, doskonale rozumiejąc, że tradycję można ocalić tylko w nowoczesnych formach – podkreślili autorzy komunikatu wydanego przez IPN. Przypomniano także zasługi Romana Dmowskiego na arenie międzynarodowej, takie jak wynegocjowanie na konferencji paryskiej w imieniu Polski korzystnych granic odrodzonego państwa. – Cieszył się na Zachodzie autorytetem, był traktowany na równi z przedstawicielami zwycięskiego obozu aliantów. Podpisy jego i Ignacego Paderewskiego widnieją pod traktatem wersalskim, który po 123 latach zaborów przywrócił państwo polskie na mapy polityczne świata, jako byt rzeczywisty, uznany prawem w rodzinie państw i narodów. Sukces ten jest największym dziełem jego życia – napisano w oświadczeniu.

Natomiast 11 stycznia w Sali Trybunalskiej Trybunału Koronnego odbędzie się konferencja poświęcona pierwszym latom niepodległej II Rzeczpospolitej. Tematami wykładów będą między innymi: „Porozumienie Piłsudski – Dmowski główną osią odbudowy Państwa Polskiego”, „Przyłączenie Litwy Środkowej do Rzeczypospolitej Polskiej w 1922 r.”, „Proces kształtowania granic państwowych II RP”. Konferencję zwieńczy spektakl teatru Kropka Po Prostu „Jeśli zapomnę o nich…”. Początek konferencji 11 stycznia o godzinie 17.00.

MaK / PAP / opr. ToMa

Fot. Iwona Burdzanowska

 

Exit mobile version