Magia lubelskich zup. Gospodynie z Kozłówki odtworzyły smak pejzanki [ZDJĘCIA i FILM]

pm gotowanie 150122 006 2022 01 15 173339 2022 01 17 211019

Blisko stuletni przepis na zupę pejzankę, która gościła m.in. na stołach rezydencji Zamoyskich w Kozłówce, odtworzyły członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Kozłówce, Zupa ta otrzymała w 2021 roku nagrodę publiczności w lubelskim etapie konkursu „Polska od Kuchni”. Jadali ją w 1926 roku m.in gen. Sikorski, wojewoda lubelski, biskupi, księża oraz oficerowie I Pułku Ułanów.

– Gotowaliśmy pod okiem naszej 94-letniej seniorki, Czesławy Mitrus, pamiętającej jej oryginalny smak – podkreśla przewodnicząca Koła Gospodyń w Kozłówce. – Pejzanka to zupa bardzo warzywna, gotowana ze wszystkich warzyw, które gospodyni ma w swoim ogródku: z marchewki, selera, pora, kalarepki, czosnku czy cebuli. Grzybki w lecie są świeże, w zimie suszone. Jest oczywiście gotowana na jakimś mięsku. 

ZOBACZ ZDJĘCIA: Gotowanie zupy pejzanki

– Gotowało się tę zupę, ale nie było tyle mięsa, tylko bardziej z warzyw. Jedne gospodynie gotowały na kości, inne na grzybach – opowiada Czesława Mitrus. – W ciągu mojego życia zaszło wiele zmian, ale zupa została. Z grzybami smak jest inny, z baraniną inny, a ze świniną jeszcze inny. Ja na przykład wolę z wieprzowiną.  

CZYTAJ: Gospodynie wiejskie z Kozłówki przypomniały smak pejzanki [ZDJĘCIA i WIDEO]

– Siłą Lubelszczyzny jest to, że mamy tu ekologiczne produkty, które są wytwarzane przez naszych rolników – zaznacza Zdzisław Szwed, członek Zarządu Województwa Lubelskiego. – Chcemy upowszechnić gotowanie z wykorzystaniem naturalnych produktów, w tym przypadku zup, które są rzadziej przyrządzane przez młode osoby. Zależy nam, żeby nasza młodzież i nasze rodziny odżywiały się zdrowo. Chcemy przywrócić stare przepisy, które od wielu lat wytwarzały nasze babcie i prababcie. Odbył się pokaz gotowania zupy pejzanki, znanej przynajmniej od 1926 roku. Była ona serwowana w pałacu Zamoyskich, więc była to zupa bogatsza. Jest bardzo smaczna, miałem okazję jej spróbować. Chcemy przypomnieć ten i wiele innych przepisów, jak fajsławicka zupa chłopska, piaseckie flaki czy zupa cebulowa z Goraja. Te przepisy znalazły się w publikacji, którą chcemy wydać.

Pejzanka po raz pierwszy podana była na przyjęciu po ślubie Michała Zamoyskiego z Marią Brzozowską w 1926 r. w Pałacu Zamoyskich w Kozłówce. Po latach szerzej została zaprezentowana w 2015 r. w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”.

JP / opr. WM

Fot. Piotr Michalski

 

Exit mobile version