„Miasto bardzo się zmieniło”. Tomaszów Lubelski przechodzi rewitalizację

img 20211111 193824 2022 01 26 185934

Wypiękniał rynek, park miejski, wyburzono koszary i zbudowano krytą pływalnię. Trwa rewitalizacja Tomaszowa Lubelskiego. Niedawno zakończono jeden z jej etapów. To jednak nie koniec zmian.

– Skoncentrowaliśmy się na największych problemach miasta, nie tylko przeprowadzając rewitalizację inwestycyjną, ale i społeczną – mówi burmistrz Tomaszowa Lubelskiego, Wojciech Żukowski. – Oczywiście obszarem, który został wskazany w prowadzonych z mieszkańcami konsultacjach, były koszary. Do 1946 roku w tym miejscu stacjonowało wojsko. Następnie, pozostałe po wojsku budynki zostały wykorzystane na mieszkania socjalne. Tak jak w wielu miejscowościach w Polsce, tak w Tomaszowie, ten obszar generował różnego rodzaju problemy społeczne. Postanowiliśmy spróbować to zmienić. Powstały 3 wielorodzinne budynki socjalne, w których powstało ponad 50 mieszkań. Mogliśmy też rozszerzyć mieszkańców tego obszaru o nowe rodziny, które też wniosły, zgodnie z celem, inne spojrzenie na swoją sytuację życiową – dodaje.

– Miasto bardzo się zmieniło. Została dokonana rewitalizacja rynku, bo do tej pory był w nie najlepszym stanie. Teraz widać, jak ładnie to wygląda. Podobna sytuacja jest z parkiem miejskim. Mamy też w Tomaszowie Lubelskim basen, na który czekaliśmy. Oby tak dalej, korzystamy z tego – twierdzi mieszkaniec.

– Sam basen, budownictwo, zasiedlenie mieszkań socjalnych, to jeszcze nie koniec. W tej chwili weszliśmy w czynności typowo miękkie. Szczególny projekt skierowaliśmy do seniorów. Z obszaru rewitalizowanego, szczególnie tego, gdzie powstały bloki socjalne, działania typowo prozdrowotne, rehabilitacyjne, kulturoznawczo-krajobrazowe. Wycieczki, basen, wykorzystanie infrastruktury, która powstała w ramach rewitalizacji. Projekt zakończy się powołaniem klubu seniora – tłumaczy Adam Skorniewski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tomaszowie Lubelskim.

– Tomaszów poczynił bardzo duże postępy. Zmieniła się infrastruktura, drogi, otoczenie wizualne. Tomaszów jest coraz piękniejszy – dopowiada inny mieszkaniec.

– Nie jestem mieszkańcem Tomaszowa, ale często tu bywam. Problemem dla mnie, jako ewentualnego przyszłego mieszkańca, jest w tej chwili brak terenów na budowę mieszkalną. To może być jakimś problemem w Tomaszowie, z racji ograniczonego terenu – mówi przechodzień.

– Poważnie podeszliśmy do programowania nowej perspektywy 2021-2027. Zakończyliśmy pierwszy etap konsultacji i diagnozy. Pojawiły się tutaj wnioski, które dla nas też są dostrzegalne. Jednym z najważniejszych problemów, jest to, że z Tomaszowa wyjeżdżają młodzi ludzie. Staje się on miastem zamieszkanym przez ludzi w coraz starszym wieku. Z jednej strony chcielibyśmy tworzyć warunki do dobrego życia seniorów, a z drugiej będziemy się starali zatrzymać młodych ludzi. Pomysły na to, to chociażby postawienie na robotykę. Chcielibyśmy, żeby Tomaszów był centrum robotycznym, by pasje młodych ludzi przejawiały się w rozwijaniu nauk ścisłych. Później, korzystając z faktu, że Tomaszów ma bardzo dobre połączenia internetowe, są światłowody, by powstawały tu miejsca pracy dla młodych ludzi. Niekoniecznie muszą oni pracować w dużych ośrodkach, by realizować swoje zawodowe pasje czy zadania – dodaje Wojciech Żukowski.

W kolejnych latach rewitalizacja Tomaszowa Lubelskiego będzie dotyczyła m.in. rozwoju budownictwa mieszkaniowego, przedsiębiorczości czy zagospodarowania terenu wokół dworca autobusowego.

AP / opr. LysA

Fot. archiwum

Exit mobile version