Michał Deruś, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie, o wspólnym rozliczeniu małżonków w ramach Polskiego Ładu

dsc 06271hd 2022 01 18 124610

Do nowych odliczeń podatkowych, które wprowadził Polski Ład, należy ulga dla klasy średniej. Prawo do niej mają osoby zatrudnione na umowie o pracę i przedsiębiorcy rozliczający się według skali podatkowej, osiągający miesięczne przychody od 5701 do 11 tysięcy 141 złotych.

Ulga przysługuje i wyliczana jest dla każdego podatnika indywidualnie. Stąd w pytaniach do urzędów skarbowych powtarza się wątpliwość, czy taką ulgę będą mogli uwzględnić rozliczający się wspólnie małżonkowie?

– Mają takie prawo – potwierdził dzisiejszy gość Radia Lublin rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Michał Deruś. – Prawo do ulgi określamy po zsumowaniu wszystkich wspólnych dochodów małżonków i podzieleniu przez dwa. Może być tak, że jeden małżonek osiąga dochody, które przekraczają granicę 133 tysięcy, ale np. drugi małżonek nie zarabia w ogóle i wtedy małżonkowie są uprawnieni do skorzystania z takiego odliczenia, ponieważ suma dochodów podzielona przez dwa jest niższa niż ten górny próg. W trakcie roku nie określamy tego prawa do wspólnego rozliczenia małżonków, ale małżonkowie mogą sprawdzać, czy dany sposób rozliczenia będzie dla nich korzystny – dodaje Michał Deruś.

Cała rozmowa w materiale wideo: 

Bieżące weryfikowanie miesięcznych wpływów pozwoli na uniknięcie zaskoczeń przy rozliczeniu za 2022 rok, kiedy po zsumowaniu całorocznych dochodów może okazać się, że podatnik utracił prawo do ulgi i będzie musiał ją w całości zwrócić.

JB / opr. PrzeG

Fot. PrzeG

Exit mobile version