– Przy premierze zostanie powołana rada ds. walki z pandemią, która będzie charakteryzowała się nieco zmienioną formułą w stosunku do tej, z którą mieliśmy do czynienia do tej pory – powiedział w poniedziałek (17.01) minister zdrowia Adam Niedzielski.
W piątek trzynastu z siedemnastu członków Rady Medycznej do spraw COVID-19 przy premierze poinformowało o rezygnacji z doradzania rządowi w sprawie epidemii. Wśród nich znalazł się prof. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
CZYTAJ: 13 z 17 członków Rady Medycznej zrezygnowało z doradzania rządowi ws. pandemii
– Namawiałem ekspertów Rady Medycznej, którzy złożyli rezygnację, żeby kontynuowali swoją misję, mimo rozbieżności. Niestety nie przekonaliśmy ich, stąd zbliżamy się do końca funkcjonowania rady w tej formule – powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.
Minister na konferencji prasowej jeszcze raz podziękował członkom Rady Medycznej za wielomiesięczny wysiłek. – Ich skłonność do pomagania, do doradzania, z którą miałem do czynienia przez cały ten okres, wskazywała na ogromną wiedzę, ale także na ogromne oddanie i zaangażowanie – podkreślił Niedzielski.
Zwrócił uwagę, że „działamy w konkretnej rzeczywistości społeczno-gospodarczo-politycznej i wszystkie te wymiary również są podstawą podejmowania decyzji”. – Niestety nie przekonaliśmy razem z panem premierem ekspertów do pozostania w radzie i stąd zbliżamy się do końca jej funkcjonowania w tej formule – dodał powiedział Niedzielski.
– Nie pozwólmy sobie przysłonić tego obrazka współpracy tylko i wyłącznie tym, co działo się w ostatnich kilku dniach, bo bilans funkcjonowania Rady Medycznej jest bardzo pozytywny – powiedział Niedzielski. Wskazał, że w ramach rady dyskutowano między innymi o projektowanych obostrzeniach, Narodowym Programie Szczepień i o kwestiach związanych z funkcjonowaniem szpitali covidowych.
Adam Niedzielski poinformował na konferencji prasowej, że przy premierze zostanie powołana nowa rada ds. walki z pandemią, która będzie charakteryzowała się nieco zmienioną formułą w stosunku do tej, z którą mieliśmy do czynienia do tej pory. – Zmiana będzie polegała przede wszystkim na poszerzeniu formuły, czyli szerszego spektrum ekspertów, którzy będą pomagali i doradzali panu premierowi, jak projektować już nie tylko walkę z pandemią, ale mamy nadzieję, że także proces wychodzenia z pandemii za kilka miesięcy – mówił Niedzielski.
Stąd też argument – jak dodał – by rada miała szerszą formułą. Jak dodał, w skład rady – oprócz konsultantów krajowych i przedstawicieli zawodów medycznych – wejdą m.in ekonomiści i socjolodzy. Rada będzie, jak mówił, „uwzględniać nie tylko aspekty medyczne, ale też te związane z życiem gospodarczym i społecznym”.
Niedzielski zauważył też, że wiele osób z byłej Rady Medycznej to konsultanci krajowi, a przy Ministerstwie Zdrowia działa cały zespół konsultantów krajowych ds. różnych dziedzin i będą oni nadal głównym źródłem doradztwa dla ministra zdrowia.
– Pewna grupa konsultantów będzie „wyciągnięta przed nawias” i na poziomie ministra zdrowia będzie w sposób nieformalny doradzała i pomagała w podejmowania decyzji dotyczących walki z pandemią – podkreślił minister.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. @MZ_GOV_PL