Niepożądane działania po przyjęciu szczepionki: od 12 lutego będzie można ubiegać się o odszkodowanie

img 20210112 162443 2022 01 27 172424

Od 12 lutego będzie można składać wnioski o odszkodowanie za działania niepożądane po przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19. Wówczas zacznie funkcjonować rządowy Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych.

Temperatura, ból ręki, ogólnie złe samopoczucie – takie objawy to za mało, żeby uzyskać odszkodowanie z Funduszu Kompensacyjnego. Rzecznik Praw Pacjenta będzie przyznawał to świadczenie w ściśle określonych przypadkach.

– W przypadku wystąpienia działań niepożądanych, które spowodowały hospitalizację na okres nie krótszy niż 14 dni lub też w przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, powodującego konieczność obserwacji na szpitalnym oddziale ratunkowym albo izbie przyjęć lub hospitalizację do 14 dni – mówi mecenas Krzysztof Klimkowski. – Jeżeli wystąpią te dwa przypadki, wówczas będziemy mogli ubiegać się o takie świadczenie kompensacyjne – dodaje.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska jeszcze w grudniu 2021 roku przypomniał, że odszkodowanie z Funduszu Kompensacyjnego nie będzie przyznawane rodzinom osób, które zmarły w wyniku komplikacji poszczepiennych: – Chcieliśmy, aby ewentualne roszczenia z powodu śmierci po przyjęciu szczepionki były rozstrzygane przez sąd, który wie komu przyznać to świadczenie. Dlatego nie umieściliśmy w tym projekcie Funduszu Kompensacyjnego.

Wysokość odszkodowania dla osób, które będą się kwalifikować, będzie uzależniona m.in. od skali objawów i długości hospitalizacji. – Od 3 tysięcy złotych w przypadku wystąpienia tego wstrząsu anafilaktycznego. A później – w zależności od długości ewentualnych hospitalizacji – będzie to kwota 10 tysięcy złotych, jeżeli okres hospitalizacji trwał do 14 dni, natomiast jeżeli trwał od 14 do 30 dni, to od 10 do 20 tysięcy złotych. Limit świadczenia kompensacyjnego ustalony jest maksymalnie na kwotę 100 tysięcy złotych – mówi Krzysztof Klimkowski.

Wnioski w sprawie przyznania odszkodowania będzie mogła złożyć każda osoba indywidualnie. Nie będzie konieczności sporządzania go za pośrednictwem radcy prawnego czy adwokata: – Termin rozpatrzenia wniosku wynosi maksymalnie 60 dni. Złożenie wniosku jest odpłatne i wynosi 200 złotych – zaznacza Krzysztof Klimkowski.

– To jest opłata, która zdaniem Rzecznika Praw Pacjenta powoduje to, że nie będzie lawiny pozwów, lawiny  zgłoszeń, które niestety będą mogły sparaliżować prace komisji – mówił Waldemar Kraska. – Już w tej chwili, kiedy jeszcze Fundusz Kompensacyjny nie został uruchomiony, kilkaset takich zgłoszeń się pojawiło.

Odszkodowanie będzie przyznawane przez Rzecznika Praw Pacjenta w drodze decyzji administracyjnej. Osoby, które nie będą zadowolone z wysokości świadczenia, będą mogły zaskarżyć decyzję do sądu.

Po podaniu w Polsce ponad niemal 51 milionów dawek szczepionek przeciw COVID-19, zgłoszono prawie 18 tysięcy niepożądanych odczynów – w większości łagodnych.

Fundusz Kompensacyjny będzie finansowany z budżetu państwa.

FiKar/ opr. DySzcz

Fot. archiwum

Exit mobile version