Noc Biologów powraca. Atrakcje na dwóch lubelskich uczelniach

pm nocbiol001 2022 01 14 092011

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią w Lublinie w piątek 14 stycznia powraca Noc Biologów. To ogólnopolska akcja, która w przystępny sposób przybliża skomplikowane procesy zachodzące w przyrodzie i nie tylko. W tegorocznej edycji weźmie udział 35 uczelni i placówek przyrodniczych z całej Polski. Wśród nich są Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej i Katolicki Uniwersytet Lubelski.

– Badania dotyczące ludzkich zmysłów, warsztaty anatomiczne czy pokazy elektrycznych roślin, to tylko niektóre z propozycji Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS – mówi dr Joanna Strubińska. – Ciekawy warsztat online dotyczący wirusów i ich zastosowania w badaniach biologicznych. Będzie można zapoznać się z zagadnieniami dotyczącymi ochrony nietoperzy.

– Z kolei Wydział Nauk Ścisłych i Nauk o Zdrowiu KUL zaprasza na zajęcia dotyczące m.in. hodowli komórek ssaków, izolacji DNA czy pracy medyków podczas opieki nad pacjentem z Covid – mówi dr Radosław Mencfel. – Przy okazji tych warsztatów mówimy o tym, co można robić w biologii dzisiaj i co można robić w tej biologii u nas. Badania ekosystemów wodnych prowadzone na stawach, których na Lubelszczyźnie jest przecież bardzo dużo. Bardzo ciekawe badania koledzy robili o wykorzystaniu substancji pochodzenia roślinnego do produkcji detergentów.

Wydarzenie to okazja, by odwiedzić nowoczesne laboratoria Wydziału Nauk Ścisłych i Nauk o Zdrowiu KUL oraz wziąć udział w ciekawych zajęciach. Będzie można na przykład dokonać ekspertyzy dokumentów techniką chromatografii, bawiąc się we współczesnego Sherlocka, czy wykonać kilka eksperymentów chemicznych.

KUL zaprasza na zajęcia do laboratoriów na Konstantynowie, a UMCS organizuje pokazy w siedzibie przy Akademickiej 19. Obowiązują zapisy, są jeszcze wolne miejsca. Warsztaty online dostępne są od godz. 8.00 do 22.00. Pokazy stacjonarne rozpoczną się około 15.00 i potrwają do 20.00.

Szczegółowy program wydarzenia i zapisy dostępne są na stronie www.nocbiologow.pl.

RyK / SzyK opr. WM / JJ

Fot. archiwum

Exit mobile version