Najcenniejszy zabytek gotyku w Lublinie – kościół pobrygidkowski – zyskał nowy blask. Podsumowano prace konserwatorskie, które zakończyły się w 2021 roku w tym obiekcie. Odnowiony został m.in. ołtarz, za którym odnaleziono ukryte relikwie prawie 40 męczenników z pierwszych wieków chrześcijaństwa, ale nie tylko.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Renowacja zabytkowego ołtarza głównego w kościele pobrygidkowskim w Lublinie
– Okazało się, że drewno z tyłu ołtarza zostało zaatakowane przez drewnojady. Musieliśmy się tam dostać, a za ołtarzem czekała niespodzianka – mówi Barbara Stolarz, zastępca Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie. – Dzięki rozebraniu go w bardziej odnaleziono elementy związane z zabezpieczeniem relikwii, które były od tyłu zamontowane, zaślepione krateczką w ołtarzu.
– Okazało się, że w ołtarzu są schowki – mówi ks. Dariusz Bondyra, rektor kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Lublinie. – Znajduje się one w tej dolnej części, w pobliżu tabernakulum. Jest tam wnęka. Trzeba ściągnąć zewnętrzne okno, w którym znajduje się szyba i pozłacane elementy. Otwieramy i w skrzyneczkach znajdują się poduszeczki. Na poduszeczkach umocowane są relikwie. Są to głównie relikwie męczenników z pierwszych wieków chrześcijaństwa.
– Myślę, że to była trochę ratownicza akcja – mówi Barbara Stolarz. – W momencie, w którym kościół zaczął pełnić funkcję kościoła rektoralnego, wszystkie poklasztorne pamiątki, relikwie, które „na stanie brygidek” czy wizytek się znajdowały, zostały zebrane i zabezpieczone w ołtarzu głównym. Była też ciekawa sprawa związana z pracami przy obrazach – demontaż poszczególnych obiektów, pełna możliwość dostępności do nich pozwoliła stwierdzić, że mamy więcej elementów kompozycji przedstawieniowej. To znaczy, że są jakieś fragmenty ręki, stopy, szaty, pewne akcenty pojawiły się też w tle, w krajobrazie.
– Stalla południowa w prezbiterium zawiera obrazy przedstawiające sceny z życia świętej Brygidy – mówi ks. Dariusz Bondyra. – Taki nietypowy obraz, który zwraca uwagę, to jest pierwszy od strony filaru. Nie jest to wielki obraz, ale treść, która jest na nim przedstawiona, jest bardzo, bardzo wymowna. Widzimy trzy postacie. Wśród nich jest Bóg Ojciec, który sam, osobiście przedstawia św. Brygidę Jezusowi Chrystusowi. Jest to podkreślenie, że Brygida jest ważną świętą w Kościele. Został odnowiony najcenniejszy zabytek, jaki jest w kościele, skarb – obraz św. Brygidy pochodzący z XV wieku, malowany na desce. Wymagał już prac konserwatorskich z tego względu, że pojawiały się różne pęknięcia, pęcherze powietrza, farba odspajała się od podłoża, na którym jest wykonany obraz.
– Byłaby kusząca jeszcze sprawa związana z remontem fasady kościoła – mówi Barbara Stolarz. – Był to temat, który był analizowany przez służby konserwatorskie w okresie, kiedy zostały znalezione fragmenty dekoracji malarskiej w przestrzeni strychu. Bowiem tak naprawdę wystrój estetyczny tej fasady jest XX-wieczny, natomiast wcześniej ona zupełnie inaczej wyglądała. Można się pokusić o jakieś szersze rozpoznanie.
Przy okazji prac renowacyjnych wykonana została nowa aranżacja estetyczna głównej wnęki ołtarzowej. Teraz tło rzeźby Matki Bożej posiada złocony deseń. W relikwiarzu z kolei po lewej stronie ołtarza zostały umieszczone relikwie świętej Brygidy, które zostały podarowane przez Matkę Generalną Zakonu Brygidek w Rzymie.
RyK/ opr. DySzcz
Fot. archiwum