Nowy rok lubelskich terytorialsów. Na początek szkolenia bojowe

2lbot nowy rok szkoleniowy 2 2022 01 14 154429

– W sobotę i niedzielę żołnierze 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej (2. LBOT) rozpoczną pierwsze w tym roku planowe szkolenia bojowe, a kilka pododdziałów wyruszy na poligon w Nowej Dębie – poinformował oficer prasowy 2. LBOT kpt. Damian Stanula.

Kalendarz terytorialsów na ten rok przewiduje dziewięć szkoleń doskonalących umiejętności bojowe na poligonach wojskowych w Wędrzynie (Lubuskie), Nowej Dębie (Podkarpacie), a także w różnych miejscach województwa lubelskiego. Ćwiczenia będą prowadzone na poziomach: indywidualnym, specjalisty, zgrywającym i zaawansowanym

– Duży nacisk będzie położony również na szkolenia przeciwkryzysowe oraz kursy specjalistyczne, których celem będzie doskonalenie współpracy z innymi służbami ratowniczymi i budowanie nowych kompetencji żołnierzy obrony terytorialnej – wyjaśnił kpt. Stanula. Dodał, że dla nowo przyjętych ochotników LBOT przewiduje w sumie siedem szkoleń podstawowych dla osób, które nie mają doświadczenia wojskowego i pięć szkoleń dla żołnierzy rezerwy.

– Pierwsze w tym roku szkolenie podstawowe odbędzie się w dniach 11-26 lutego 2022 roku w ramach projektu „Ferie z WOT” – poinformował oficer prasowy 2. LBOT.

Podał, że mieszkańcy województwa lubelskiego zainteresowani służbą w LBOT mogą spróbować swoich sił podczas szkoleń podstawowych zaplanowanych na: 11-26 lutego, 25 marca – 9 kwietnia, 6-21 maja, 1-16 lipca, 16 września – 1 października, 14-29 października i 25 listopada – 10 grudnia.

Dla rezerwistów przygotowano następujące terminy szkoleń: 29 stycznia, 25 marca, 23 kwietnia, 23 lipca, 1 października.

– Ochotnicy pierwsze kroki powinni kierować do Wojskowych Komend Uzupełnień, zgodnie ze swoim miejscem zamieszkania – wyjaśnił kpt. Stanula. Dodał, że wniosek o powołanie do służby, można także złożyć drogą internetową. Zainteresowani powinni kontaktować się z rekruterami ze swojego powiatu.

Oficer prasowy 2. LBOT przypomniał, że oprócz regularnych szkoleń terytorialsi wspierają służbę zdrowia, służby sanitarne i samorządy w walce z epidemią koronawirusa w ramach operacji „Trwała Odporność” oraz angażują się w działania prowadzone na granicy w ramach operacji „Silne Wsparcie”.

W 2021 r. do2.  LBOT wcielono około 500 ochotników. Pod koniec ub.r. w brygadzie służyło w sumie 3,5 tys. żołnierzy.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. 2. Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej / nadesłane

Exit mobile version