Trwają lubelskie obchody 25. Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim. – Przeżywając jubileuszowy, 25. Dzień Judaizmu, sięgamy do jego korzeni – mówi arcybiskup Stanisław Budzik.
– Idea Dnia Judaizmu w Kościele katolickim wywodzi się także z postawy i nauczania Jana Pawła II oraz jego następców; papieży, którzy byli przekonani, że dla głębszego poznania Chrystusa należy poznać judaizm, prowadzić z nim braterski dialog. Jan Paweł II wielokrotnie odwiedzał synagogi, a podczas wizyty w rzymskiej synagodze w 1986 roku padły słowa o Żydach jako starszych braciach w wierze – dodaje arcybiskup Stanisław Budzik.
Tematem tegorocznych lubelskich obchodów jest historia życia księdza infułata Grzegorza Pawłowskiego (na zdj.) – katolickiego duchownego żydowskiego pochodzenia. Ksiądz Pawłowski (Jakub Hersz Griner) urodził się w ortodoksyjnej rodzinie żydowskiej. Rodzinę zamordowali Niemcy w czasie II wojny światowej. On przeżył dzięki pomocy Polaków, przyjął święcenia kapłańskie, a od 1970 roku pełnił posługę duszpasterską w Ziemi Świętej. Był Honorowym Obywatelem Lublina. Zmarł w październiku 2021 roku w Izraelu w wieku 90 lat. Spoczął na cmentarzu żydowskim w Izbicy w powiecie krasnostawskim.
CZYTAJ: „Łączył dwa narody i dwie wielkie religie”. Katolicko-żydowska modlitwa przy grobie ks. Pawłowskiego
Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce ustanowiła w 1997 r. Konferencja Episkopatu Polski. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii.
RyK / opr. ToMa
Fot. archiwum