Obserwacje lubelskich okulistów opublikowano w prestiżowym czasopiśmie

rejdak 2022 01 24 154421

Efekty badań lubelskich okulistów pojawiły się w ostatniej publikacji pisma „European Journal of Ophthalmology”. Lekarze z Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej SPSK nr 1 Uniwersytetu Medycznego w Lublinie analizują wpływ pandemii COVID-19 na wady wzroku u dzieci i młodzieży.

– Prowadzone w Lublinie obserwacje miały znaczący wpływ na publikację i pracę badawczą międzynarodowego zespołu ekspertów – mówi kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej prof. Robert Rejdak. – U dzieci i młodzieży obserwowano spadek aż o 80 procent wizyt, zarówno u okulistów, jak i optometrystów, co pociąga za sobą niedokorygowanie takich wad jak astygmatyzm, nadwzroczność czy krótkowzroczność. Niedowidzenie nieleczone może powodować spadek ostrości wzroku w życiu dorosłym a nawet wiązać się z pewnego stopnia inwalidztwem.

Akcja to prowadzone w klasach I-III na województwie lubelskim badanie przesiewowe prowadzone przez okulistów z kliniki prof. Rejdaka.

Badania i zabiegi w Klinice Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej SPSK nr 1 Lublinie prowadzone są na bieżąco w ścisłym reżimie sanitarnym.

EwKa/ opr. DySzcz

Fot. archiwum

Exit mobile version