Rozporządzenie w sprawie wykazu badań diagnostycznych, które mogą być wykonywane przez farmaceutę, wchodzi w czwartek (27.01) w życie. Regulacja umożliwia m.in. testowanie w kierunku SARS-CoV-2 w punktach aptecznych.
W załączniku do rozporządzenia wskazano podstawowe badania diagnostyczne, które mogą być wykonywane przez farmaceutę na potrzeby opieki farmaceutycznej, którą ten będzie docelowo sprawował nad pacjentami apteki.
Zgodnie z wykazem farmaceuta będzie mógł wykonać m.in. test antygenowy w kierunku SARS-CoV-2. Testy będą opłacane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i nie będzie na nie potrzebne skierowanie.
Apteka, w której farmaceuta ma wykonywać testy antygenowe przeciw COVID-19 powinna złożyć oświadczenie do Narodowego Funduszu Zdrowia. Test będzie można wykonać w aptece, która spełni m.in. standardy bezpieczeństwa (m.in. wydzielone pomieszczenie na okoliczność przeprowadzenia testów) i odpowiedniego wyposażenia pokoju opieki farmaceutycznej lub pomieszczenia administracyjno-szkoleniowego apteki.
Pacjent otrzyma wynik za pośrednictwem SMS-a lub przez konto IKP.
Jak poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski, w programie na starcie uczestniczą 64 apteki. Kolejne 19 placówek przesłało dokumenty zgłoszeniowe. W regionie testy można wykonać w aptece Amber w Piotrowicach, aptece Nova przy ul. Stanisława Węglarza w Lublinie i aptece Nowa przy ul. Średniej w Wohyniu. Mapę testujących aptek można znaleźć na stronie pacjent.gov.pl. Dane są systematycznie aktualizowane.
Na starcie programu mamy 64 apteki, w których można wykonać test antygenowy. Kolejne 19 przesłało dokumenty zgłoszeniowe. Zapraszam na stronę dotyczącą testowania w aptekach i na systematycznie aktualizowaną mapę testujących aptek: https://t.co/V4z3YVcVr3
— Adam Niedzielski (@a_niedzielski) January 27, 2022
Minister Zdrowia przypomina w komunikacie opublikowanym w środę na swojej stronie o obowiązku sprawozdawania wszystkich wyników testów diagnostycznych (pozytywne, negatywne, nierozstrzygające).
Wykaz testów antygenowych możliwych do wykonania i rozliczenia znajduje się na stronie covid-19-diagnostics.jrc.ec.europa.eu, lista tych testów jest również dostępna w systemie EWP/gabinet.gov.pl.
Jak poinformował rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz, z zakresu zasad testowania i pobierania wymazu przeszkolono we wtorek i środę ok. 5 tys. farmaceutów.
CZYTAJ: Darmowe testowanie w aptekach. Jak wyglądają przygotowania na Lubelszczyźnie?
Zgodnie z rozporządzeniem, farmaceuci będą mogli również wykonać badanie podstawowych paramentów życiowych: ciśnienie krwi, tętno, puls oraz saturacja krwi oraz pomiar masy ciała, wzrostu i obwodu w pasie, a także obliczyć wskaźnik BMI (ang. Body Mass Index) oraz stosunku obwodu talii do obwodu bioder (WHR – ang. Waist-Hip Ratio). Farmaceuta będzie mógł także wykonać test stężenia glukozy we krwi; kontrolę panelu lipidowego (cholesterol, frakcja HDL i LDL oraz trójglicerydy) oraz szybki test do wykrywania grypy, stężenia białka C-reaktywnego, antygenu Streptoccocus z grupy A, Helicobacter – test z krwi.
RL / PAP / opr. WM
Fot. pixabay.com