Do końca marca 2022 roku zawieszono działalność oddziału pediatrycznego w Powiatowym Centrum Zdrowia w Opolu Lubelskim. Pacjenci kierowani są do szpitala w Bełżycach.
Wracamy do tematu, o którym mówiliśmy kilka dni temu.
CZYTAJ: 3 miesiące bez oddziału dziecięcego. Działalność pediatrii w szpitalu w Opolu Lubelskim zawieszona
Mieszkańcy Opola Lubelskiego mówią, że pediatria w mieście jest bardzo potrzebna. – Moja córka ma 16 lat, ale jak z mniejszym dzieckiem jechać do Lublina? Nie każdy ma samochód, a dzieci chorują. Teraz leczeniem w ogóle jest tragedia. Przez COVID nie ma dobrego dostępu do lekarzy – mówi jedna z mieszkanek.
– Powody takiej sytuacji są dwa – tłumaczy Gabriel Maj, prezes spółki prowadzącej szpital. – Podstawowy jest taki, że lekarze nie przedłużyli ze mną umów z końcem 2021 roku. W związku z tym nie mam obsady tego oddziału, mimo podjętych wcześniej negocjacji. Lekarze pediatrzy są teraz trudno dostępni na rynku, więc ich wymagania finansowe są dosyć wysokie. W tej chwili nie mamy tyle środków, żeby gwarantować żądane kwoty. Drugim powodem jest nieubłagana ekonomia.
Chodzi o straty finansowe oddziału oraz liczbę dzieci, które w 2021 roku były leczone w szpitalu. – To zaledwie 286, co daje średnio jedynie 0,7 pacjenta dziennie do przyjęcia. To za mało, żeby utrzymać oddział, ponieważ Narodowy Fundusz Zdrowia płaci według wykonań. Jeżeli na oddziale są dzieci, to są i pieniądze z tytułu ich leczenia. Straty tego oddziału w 2021 roku sięgnęły 1 miliona 800 tysięcy złotych – informuje Gabriel Maj.
– Temat pieniędzy to dla mnie taki „wymyk”. Po prostu chcą się od czegoś wymigać i zasłaniają się finansami. Służba zdrowia jest po to, aby leczyła i ratowała życie – uważa jedna z mieszkanek powiatu opolskiego.
– Nam również zależy, aby ten odział funkcjonował, ale z roku na rok notujemy spadek liczby hospitalizowanych – odpowiada Gabriel Maj. – To jest taka tendencja. Po prostu dzieci leczą się w szpitalu klinicznym w Lublinie. Poza tym jest dobry oddział w Bełżycach. Tam także dzieci jeżdżą. Na czas zamknięcia oddziału będziemy kontynuowali obsługę pediatryczną w naszych przychodniach.
– Mam nadzieję, że nastąpią zmiany systemowe, które sprawią, że warunki finansowe funkcjonowania oddziałów pediatrycznych będą lepsze – mówi wojewoda lubelski Lech Sprawka. – Przy obecnej metodzie rozliczania i sezonowości chorowania dzieci, możliwości finansowe szpitali są ograniczone. Chodzi też o wynagradzanie personelu. W wyniku tego niestety duża specjalistów ze szpitali „odpływa” do podstawowej opieki zdrowotnej.
Starosta opolski, któremu podlega Powiatowe Centrum Zdrowia, nie chciał dziś komentować tej sprawy.
Mimo wszystko Gabriel Maj deklaruje, że będzie próbował pozyskać lekarzy, by od kwietnia oddział w Opolu Lubelskim znów funkcjonował.
ŁuG / opr. ToMa
Fot. pixabay.com