Po 42 latach polska flaga wróciła na Antarktydę

antarctica g2e6ea5b1a 1920 2022 01 23 141012

Polska flaga wróciła na Antarktydę kontynentalną. Po 42 latach przerwy wznowiono działalność Polskiej Stacji Antarktycznej imienia Antoniego Dobrowolskiego i na maszt wciągnięto biało-czerwoną. Stało się to w 63. rocznicę rozpoczęcia działalności bazy.

Wciągnięcia flagi dokonał kierownik wyprawy do stacji „Dobrowolskiego” profesor Marek Lewandowski. Towarzyszyło temu odtworzenie polskiego hymnu. W uroczystości uczestniczyli pozostali członkowie ekspedycji – profesor Monika Kusiak, profesor Wojciech Miloch i doktor Adam Nawrot. W ceremonii wzięło też udział dziewięciu polarników ze znajdującej się w pobliżu rosyjskiej bazy.

Profesor Marek Lewandowski poinformował Polskie Radio, że w ciągu minionych dwóch tygodni polarnicy uprzątnęli budynki i pawilony pomiarowe, zainstalowali systemy małej energetyki, uruchomili ogrzewanie, zaopatrzyli bazę w wodę i stworzyli węzeł sanitarny.

Baza została skomunikowana satelitarnie. Naukowcy zainstalowali w niej aparaturę monitorującą między innymi zmiany pola magnetycznego Ziemi, fale sejsmiczne i dynamikę jonosfery. Polarnicy podjęli też badania paleomagnetyczne, geomorfologiczne i geochronologiczne. Wiele spośród tych działań jest prowadzonych przez polskich naukowców w tej części Antarktydy po raz pierwszy.

Czworo uczestników 4. Wyprawy Geofizycznej do Polskiej Stacji Antarktycznej imienia Antoniego Dobrowolskiego dotarło do bazy 8 stycznia. Do Antarktydy dopłynęli lodołamaczem „Akademik Fedorov”, a ze statku do bazy zostali przetransportowani śmigłowcem.

Stacja imienia Antoniego Dobrowolskiego znajduje się w Oazie Bungera na Antarktydzie Wschodniej. To najstarsza polska placówka badawcza w Antarktyce, a zarazem jedyna, która jest położona na Antarktydzie kontynentalnej. Drugą bazą w Antarktyce jest Stacja imienia Henryka Arctowskiego. znajdująca się na wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych.

Stacja „Dobrowolskiego” została zbudowana w 1957 roku przez Rosjan. W kolejnym roku Związek Radziecki przekazał ją Polsce. Techniczne przejęcie bazy przez Polską Akademię Nauk nastąpiło w styczniu 1959 roku. Od 1979 nie wykorzystywano jej do prowadzenia badań naukowych.

RL / IAR / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version