Radni przyjęli strategię rozwoju Lublina do 2030 roku. Dokument opisuje zakres zmian uznanych za kluczowe w perspektywie najbliższych kilku lat.
– Strategia kładzie nacisk m.in. na wysoką jakość kształcenia – mówił prezydent Lublina Krzysztof Żuk. – Chodzi o to, aby w wizerunku Lublina u inwestorów dominowało przekonanie, że tutaj jest wysoki poziom kształcenia, że mamy dla nich ofertę dostępu do wysoko kwalifikowanych pracowników, że jest świetna opieka nad inwestorami.
Debata poprzedzająca głosowanie trwała blisko 2 godziny. Radni zwracali uwagę między innymi na konieczność koncepcji urbanistycznej. – Chodzi o to, żeby deweloperów wpuszczać na taką gotową infrastrukturę, która przewidywałaby funkcje społeczne, czyli żłobek, przedszkole, szkoła. Teraz ten proces jest całkowicie odwrócony: najpierw się buduje, a dopiero później szuka miejsca na szkołę – mówił radny Stanisław Brzozowski.
Za przyjęciem strategii głosowało 19 radnych, przeciwko było 11.
Jak informuje Urząd Miasta Lublin: dokument koncentruje się na 5 obszarach rozwojowych. Pierwszy to Lublin jako miasto kreatywne, akademickie i przedsiębiorcze. Drugi akcentuje wizję Lublina jako miasta zielonego i zrównoważonego urbanistycznie, zaś trzeci obszar jako miasta otwartego, wielopokoleniowego i społecznie zaangażowanego.. Dopełniają to dwa kolejne obszary rozwojowe: Lublin jako miasto twórcze, aktywne i gościnne oraz Lublin metropolitalny.
TSpi / opr. ToMa
Fot. archiwum