– W ramach drugiej tarczy antyinflacyjnej obniżamy do zera VAT na żywność i z 23 proc do 8 proc. VAT na paliwo – powiedział premier Mateusz Morawiecki na wtorkowej (11.01) konferencji prasowej. Zapowiedział, że zmiany nastąpią od 1 lutego.
– W drugiej tarczy antyinflacyjnej już od 1 lutego na sześć miesięcy, czyli do końca lipca, wdrażamy nowe kolejne rozwiązania. Z 23 proc. na 8 proc. chcemy obniżyć VAT na paliwo. To będzie fundamentalna zmiana cenowa – mówił premier, podkreślając, że zmiany cen na stacjach benzynowych będą widoczne za trzy, cztery tygodnie. – Wpływ, który szacujemy na cenę litra paliwa, ropy, oleju napędowego, to ok. 60 gr., nawet do 70 gr. Taki będzie skutek, który budżet państwa polskiego bierze na siebie – powiedział.
– Do zera obniżamy VAT na żywność. Koszt tegoroczny przekroczyć może 6 mld, może nawet do 7 mld, niektóre szacunki pokazują, ale jest to bardzo ważne. I tutaj apeluję do wszystkich przedsiębiorców, którzy handlują towarami żywnościowymi o odpowiednie obniżenie cen produktów (…). To jest bardzo ważne. To nie jest dzisiaj zarobek przedsiębiorców, to jest część, która trafia do budżetu państwa polskiego – mówił. Wskazał, że obniżenie stawki VAT do zera powoduje, że od 1 lutego powinny spaść ceny.
Premier apelował, by sprawdzać, czy handlowcy rzeczywiście obniżają ceny produktów.
Premier: Ponad połowa ceny prądu to koszt emisji CO2
Ponad połowa ceny prądu to koszt emisji CO2, czyli koszt dogmatycznej i nieodpowiedzialnej polityki klimatycznej Unii Europejskiej – oświadczył we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, „taka jest prawda”, a „każdy Polak ma prawo poznać prawdę”.
Jak mówił na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier Morawiecki, większości Polaków sen z powiek spędzają wyższe rachunki: – Nie ma tego co ukrywać i wiadomo, że taka sytuacja może jeszcze potrwać. Wiadomo, że inflacja została spowodowana przez czynniki zewnętrzne – dodał.
Jak stwierdził Morawiecki, coraz więcej opracowań wskazuje, że za ponad 80 proc. wzrostu cen odpowiadają czynniki zewnętrzne, czyli „rosyjskie manipulacje gazowe a także nieodpowiedzialna, dogmatyczna polityka klimatyczna UE”. Trzecią przyczyną, według niego, jest przyspieszony popyt przy wychodzeniu z pandemii.
Według szefa rządu, „dziś za ponad połowę ceny prądu odpowiada polityka klimatyczna UE. (…) Taka jest prawda. Każdy Polak ma prawo poznać prawdę”. „Trzeba walczyć z klimatem, Europa odpowiada za 8 proc. tego klimatu, ale czy to jest najlepsza ścieżka? Wątpię” – mówił premier, dodając, że taka polityka prowadzi do inflacji i drenowania kieszeni Polaków.
RL/ PAP/ opr. DySzcz
Fot. Krystian Maj/ Kancelaria Premiera/ Twitter