Prof. Mirosław Czuczwar: zdecydowana większość pacjentów covidowych w ciężkim stanie to niezaszczepieni

zrzut ekranu 166 2022 01 14 112621

Zespołowi z Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii SPSK 1 w Lublinie udało się wybudzić pacjentkę ze Starachowic podłączoną do maszyny ECMO. Chora na COVID-19 kobieta przyjechała do lubelskiego szpitala w ubiegłym tygodniu.

Jak zaznacza kierownik kliniki prof. Mirosław Czuczwar, który był gościem porannej rozmowy Radia Lublin, 50-latka jest w ciężkim stanie. Jej mąż zmarł w domu. Oboje nie byli szczepieni.

– COVID-19 jest chorobą ogólnoustrojową – wyjaśnia prof. Czuczwar. – Czyli może dalej dojść do uszkodzenia nerek, wątroby, czasami są objawy ze strony układu pokarmowego, układ nerwowy jest również zajęty. Mówimy o chorobie, która dotyka praktycznie większości z narządów, układów. Nawet jeżeli uda się nam opanować objawy ze strony układu oddechowego, czyli chory przestaje wymagać terapii ECMO, to wcale nie znaczy, że my jesteśmy w stanie zagwarantować, że dalszy przebieg choroby już będzie bezproblematyczny – dodaje prof. Czuczwar.

Cała rozmowa w materiale wideo:

Jak dodaje prof. Mirosław Czuczwar, w dalszym ciągu zdecydowaną większość pacjentów covidowych w ciężkim stanie stanowią niezaszczepieni. Średnio na 100 osób na oddziale intensywnej terapii SPSK1 chorych na COVID-19 tylko kilka przypadków to osoby po szczepieniu. 

KosI / opr. PrzeG

Fot. RL

Exit mobile version