Sejmowa komisja sprawiedliwości za kandydaturą prof. Mieczysława Ryby do Kolegium IPN

dsc 0859 1 2022 01 25 231534

Kandydatura historyka prof. Mieczysława Ryby (na zdj.) z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego na członka Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu została we wtorek (25.01) pozytywnie zaopiniowana przez sejmową Komisję Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Wybór nowego członka kolegium IPN związany jest z rezygnacją z tej funkcji dra hab. Sławomira Cenckiewicza, który 3 stycznia objął funkcję doradcy prezesa IPN ds. naukowych.

Kandydatami opiniowanymi przez komisję byli prof. Ryba (zgłoszony przez PiS) i dr Bartosz Rydliński (zgłoszony przez Lewicę).

Mieczysław Ryba to historyk, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor nadzw. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Jest prezesem Klubu Inteligencji Katolickiej im. prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie. Wiele lat był radnym miasta Lublina. W latach 2010-2018 zajmował stanowisko wiceprzewodniczącego Rady Miasta Lublin. Obecnie jest wiceprzewodniczącym Sejmiku Województwa Lubelskiego. W latach 2007–2011 był członkiem Kolegium IPN .

Prof. Ryba jest redaktorem naczelnym „Zeszytów Społecznych KIK”, znanym publicystą politycznym i historycznym. 11 listopada 2015 r. został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w upowszechnianiu wiedzy o najnowszej historii Polski, za osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej. Obecnie jest członkiem Kapituły Orderu Odrodzenia Polski. Prof. Ryba jest zaangażowany w różnorodne inicjatywy społeczne, samorządowe i państwowe.

Wnioskodawcy jego kandydatury podkreślili, że „zarówno wykształcenie, jak i bogate doświadczenie zawodowe wskazują, iż prof. Mieczysław Ryba jest dobrym kandydatem na członka Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu”.

W ocenie prof. Ryby jako „byłego niegdyś członka Kolegium IPN”, podsumowując długi już okres działania tej instytucji, odegrała ona „gigantyczną rolę w rozliczeniu się intelektualnym i moralnym z tym, co zwiemy epoką totalitaryzmu – jednego i drugiego”. – Natomiast z drugiej strony jest to ogromny wysiłek upamiętniający, pokazujący pewną prawdę o naszej przeszłości w aspekcie tego co zwiemy bohaterstwem czasu totalitaryzmu, patriotyzmem, poświęceniem ludzi nieraz bardzo nieznanym szerszemu ogółowi – mówił.

Wskazał to jako jedną z kwestii, którą chciałby docenić i jako członek Kolegium IPN kontynuować i wspierać. – To się przekłada na pion edukacyjny, w sensie organizowania wystaw, konferencji i współpracy ze szkołami – powiedział. Jak podkreśli, IPN jest jednym z narzędzi „prowadzenia polityki historycznej państwa”, stąd ważny wymiar badawczy, merytoryczny, pogłębiony, oparty na źródłach. – Instytut w służbie państwa polskiego ma wielkie zadanie do spełnienia – powiedział prof. Ryba.

W głosowaniu członkowie komisji pozytywnie zaopiniowali kandydaturę prof. Ryby, negatywnie zaś – dra Rydlińskiego. Posłem-sprawozdawcą został Tadeusz Woźniak (PiS).

Kolegium IPN, które jest organem opiniodawczo-doradczym prezesa Instytutu, ma za zadanie opiniować kierunki działalności i programy badawcze IPN, a także wyrażać opinie o przedstawionych przez prezesa IPN kandydatach na stanowiska kierownicze w Instytucie Pamięci Narodowej. W Kolegium IPN zasiadają obecnie: prof. Tadeusz Wolsza (przewodniczący), prof. Wojciech Polak (zastępca przewodniczącego), prof. Piotr Franaszek (zastępca przewodniczącego), prof. Andrzej Nowak, prof. Jan Draus, prof. Józef Marecki, Krzysztof Wyszkowski i Bronisław Wildstein. 

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version