Skoki narciarskie: Piotr Żyła dopiero 11. w Garmisch-Partenkirchen

mid epa09662731 2022 01 01 160435

Piotr Żyła zajął 11. miejsce w noworocznym konkursie skoków narciarskich w Garmisch-Partenkirchen, drugim etapie narciarskiego Turnieju Czterech Skoczni. Wygrał Japończyk Ryoyu Kobayashi, który umocnił się na prowadzeniu w imprezie i został liderem Pucharu Świata.

Drugie miejsce ze stratą 0,2 pkt zajął Niemiec Markus Eisenbichler, a trzeci był Słoweniec Lovro Kos.

Kobayashi triumfował także w pierwszym konkursie TCS w Oberstdorfie. Japończyk po zwycięstwie w Ga-Pa awansował na pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Drugi z Polaków skaczących w 2 serii, Jakub Wolny, zajmujący po 1. serii 27. lokatę, został sklasyfikowany na 23. miejscu.

Pozostali biało-czerwoni nie wywalczyli awansu do finału. Dawid Kubacki (rekordzista obiektu w Ga-Pa, 144 m) uzyskał 126 m i przegrał rywalizację w parze z Norwegiem Halvorem Egnerem Granerudem, który osiągnął 128 m. Paweł Wąsek wylądował na 126. metrze i był gorszy od Austriaka Philippa Aschenwalda – 128.

Kamil Stoch osiągnął zaledwie 118 m i został wyeliminowany przez Japończyka Daiki Ito, który uzyskał 127,5 m. Do serii finałowej nie wszedł także Andrzej Stękała – 128 m, którego rywal Szwajcar Kilian Peier skoczył 130,5 m.

W klasyfikacji Turnieju na prowadzeniu umocnił się Ryoyu Kobayashi, który zgromadził dotąd 593,2 pkt. Drugi jest Norweg Marius Lindvik (580 pkt), a trzeci – Kos (575,5 pkt). Najlepszy z biało-czerwonych – Żyła – zajmuje 22. miejsce (378,5 pkt).

Japończyk został również nowym liderem Pucharu Świata. Kobayashi (696 pkt) ma 21 punktów przewagi nad Niemcem Karlem Geigerem oraz 223 nad innym Norwegiem Halvorem Egnerem Granerudem. 13. jest Stoch (216 pkt), 27. – Żyła (105 pkt), 37. – Kubacki (23 pkt), 41. – Wolny (16 pkt), 42. – Wąsek (13 pkt), 49. – Aleksander Zniszczoł (5 pkt), 52. – Stękała (1 pkt).

Następny konkurs 70. Turnieju Czterech Skoczni 4 stycznia w Innsbrucku. Dzień wcześniej na Bergisel odbędą się kwalifikacje.