Uroczystość Objawienia Pańskiego. Z czym wiążę się zwyczaj pisania liter na drzwiach?

dsc 6023 2022 01 06 182655

Uroczystość Objawienia Pańskiego jest jednym z najważniejszych świąt w Kościele katolickim. Jest objawieniem się Jezusa Chrystusa światu. Z tą uroczystością wiąże się także zwyczaj święcenia kadzidła, złota i kredy.

– Po powrocie z kościoła święconą kredą znaczymy nasze drzwi. Piszemy inicjały imion Trzech Mędrców, oddzielone krzyżykami, i cyfry aktualnego roku – mówi posługujący w Biłgoraju, ks. Krystian Bordzań. – Można także napisać „C + M + B” wraz cyframi bieżącego roku. To skrót od słów „Christus mansionem benedicat”, co znaczy: „Niech Chrystus błogosławi temu domowi”. Warto podkreślić, że litery na drzwiach świadczą o tym, że w domu mieszka chrześcijańska rodzina. Taki jest sens pisania liter na drzwiach domów. Z jednej strony zapraszają Boga do tego, aby błogosławił temu domowi, a z drugiej strony dają świadectwo o tym, że tutaj mieszka chrześcijańska rodzina.

Poświęcanym kadzidłem okadza się domy i gospodarstwo, co ma chronić je przed nieszczęściami i żywiołami, a odmówiona przy tym modlitwa ma wznieść się do Boga wraz z wonią kadzidła.

Poświęcone złote elementy biżuterii zawieszone na szyi mają zaś chronić noszącego przed chorobami i nieszczęściem.

TsF / opr. WM

Fot. TsF

Exit mobile version