W pełni zaszczepione, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson są 21 mln 240 tys. 294 osoby. Dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło ponad 7,5 mln Polaków.
Rekomendacja w sprawie szczepienia III dawką dzieci w wieku 12-18 lat zapadnie w drugiej połowie stycznia.
Na stronach rządowych podano, że od 27 grudnia 2020 r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, wykonano 48 mln 215 tys. 692 iniekcji. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest 21 mln 240 tys. 294 osób.
Trzecią, uzupełniającą dawkę szczepionki, przyjęło ponad 194 tys. 199 osób z upośledzoną odpornością, a dawkę przypominającą – 7 mln 550 tys. 739 osób.
Łącznie do Polski dostarczono 96 mln 550 tys. 560 dawek, z których 51 mln 35 tys. 195 dotarło do punktów szczepień. Zutylizowano 743 tys. 48 dawek.
Zgłoszono 17 tys. 139 niepożądanych odczynów. Większość z nich była łagodna, objawiająca się zaczerwienieniem i krótkotrwałą bolesnością w miejscu wkłucia. Inne odczyny – poza łagodnymi – jakie zanotowano, to m.in. ból głowy, omdlenie, duszność, gorączka i zawroty głowy.
3 grudnia do Europejskiej Agencji Leków wpłynął wniosek firmy Pfizer-BioNTech w zakresie dopuszczenia dawki przypominającej dla młodzieży w wieku 16-18 lat, a 23 grudnia podobny wniosek w sprawie szczepionki dla dzieci od 12 do 15 lat. Decyzją EMA oba te wnioski zostały połączone. Pfizer-BioNTech przedstawił wszystkie wyniki badań zarówno skuteczności, jak i bezpieczeństwa trzeciej dawki przypominającej w grupie wiekowej od 12 do 18 lat.
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział na poniedziałek, że „rekomendacja w sprawie szczepienia III dawką dzieci w wieku 12-18 lat zapadnie w drugiej połowie stycznia”: – Cały czas jest sygnał, że w drugiej połowie stycznia zapadnie decyzja, rekomendacja co do szczepienia III dawką przypominającą dzieci w wieku 12-18 lat. Niedługo zapadnie decyzja. Myślę, że przed końcem stycznia powinniśmy zacząć szczepienia dawką przypominającą – ocenił rzecznik.
Poinformował, że w Polsce jest zaszczepionych „w granicach 1 mln 100 tys. dzieci i młodzieży” w wieku między 12 a 18 lat. Andrusiewicz zaapelował też do rodziców o szczepienie dzieci: – Szkoła jest dla każdego – zaszczepionego i niezaszczepionego, ale na pewno, jeśli nasze dzieci nie chcą wracać na naukę zdalną, nie chcą doświadczać nauki hybrydowej, to decyzja jest po stronie rodziców – podkreślił.
Dopytywany, czy będą dodatkowe wytyczne sanitarno-epidemiologiczne dla szkół poinformował: „Główny inspektor sanitarny wraz z ministrem edukacji narodowej pracuje nad takim wytycznymi”. Pytany zaś, czy nie warto było je ogłosić przed powrotem uczniów do szkół rzecznik MZ, zaznaczył: „Myślę, że Ministerstwo Edukacji Narodowej, jeżeli będzie taka potrzeba, to taki plan ogłosi”.
W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Edukacji i Nauki wskazało, że organizacja pracy w szkołach i placówkach powinna odbywać się w reżimie sanitarnym i przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa: „Aby nauka w trybie stacjonarnym, mimo stanu epidemii, trwała jak najdłużej, zachęcamy i rekomendujemy, aby we wszystkich szkołach i placówkach zintensyfikowano działania w obszarze bezpieczeństwa sanitarnego. Są one niezwykle ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa nauczycieli, uczniów i ich rodzin” – podkreślono w komunikacie MEiN. Zaznaczono w nim, że istotny wpływ na spowolnienie rozprzestrzeniania się choroby spowodowanej kolejnymi mutacjami koronawirusa ma: przestrzeganie aktualnych przepisów prawa dotyczących ograniczeń, nakazów i zakazów; stosowanie się do wytycznych Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych; aktualizacja i upowszechnienie wśród uczniów i rodziców wewnętrznego regulaminu lub procedur funkcjonowania szkoły w czasie epidemii, z uwzględnieniem specyfiki placówki, w tym realizacji zajęć pozalekcyjnych.
RL/ PAP/ opr. DySzcz
Fot. archiwum