1. Warsztat „Naturalny porządek rzeczy w informacji radiowej”

edukacja medialna 1140570 px 19201080 px 2022 01 24 120214

Warsztat „Naturalny porządek rzeczy w informacji radiowej” w ramach projektu edukacji medialnej, 25.01.2022 godz. 14.00. Prowadzenie: dr hab. Paweł Nowak, Katedra Komunikacji Medialnej Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS.

Naturalny porządek rzeczy (nie tylko w serwisach radiowych) oznacza `typowość, przewidywalność, zrozumiałość’. W przypadku informacji radiowych tę naturalność można uzyskać na kilka sposobów. Po pierwsze, dzieje się tak wtedy, gdy wydawca, redaktor i dziennikarz wybierają w logiczny i racjonalny sposób wydarzenia do serwisu. Po drugie, wybrane wydarzenie należy ubrać w zrozumiałe dla nadawcy słowa i zdania – a przy okazji uwzględnić także ograniczenia percepcyjne przy słuchaniu radia. Po trzecie, dbać o obiektywizację formy i treści materiału, aby nie wprowadzić odbiorcy w błąd: coś co ‘nazywa się’ informacją – ma nią po prostu być. Warto o tym pomyśleć, aby radio jako medium dominujące w pierwszych dziesięcioleciach XX wieku, było ważne także w latach dwudziestych XXI wieku. Świat komunikacji wymaga uważności, staranności i ukierunkowania na odbiorcę.

Projekt edukacji medialnej realizowany jest przez Radio Lublin we współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej oraz Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Zawodowego Nauczycieli. 

Fot. RL

Exit mobile version