Pomimo wichury, która od sobotniego wieczoru szaleje nad Lubelszczyzną, strażacy w regionie mieli niewiele zgłoszeń. Jak poinformował dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie, wyjeżdżali około 35 razy, głównie aby usunąć połamane konary.
Żaden z wiatrołomów nie wyrządził poważniejszych szkód. – Było też kilka wyjazdów do zalanych piwnic – dodaje dyżurny.
– Ze zgłoszeń, które wpłynęły, 31 dotyczyło usunięcia połamanych gałęzi i drzew, 3 zalanych piwnic w Lublinie, Łęcznej i w Rykach – powiedział dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej. Dodał, że w zdarzeniach nikt nie został ranny.
Uszkodzone zostały dwa dachy, w tych jeden na budynku gospodarczym w powiecie kraśnickim, a drugi na pustostanie w powiecie łukowskim.
W miejscowości Kolonia Bedlno Południe, na drogę krajową numer 63 przewróciło się drzewo. Utrudnienie już usunięto i ruch odbywa się bez problemów.
W regionie nadal wieje, ale słabiej niż w nocy. Do godz. 2.00 w nocy w poniedziałek (30.01) obowiązuje wydane przez IMGW ostrzeżenie drugiego stopnia przed silnym wiatrem i lokalnymi burzami. Wiatr w porywach może osiągać do 95 km/h.
– W nocy do godziny 6.00 w związku z silnym wiatrem w całym kraju strażacy interweniowali ponad 4000 razy. Odnotowano jedną ofiarę śmiertelną i jedną osobę ranną – przekazał w niedzielę rano rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski. Zgodnie z przekazanymi przez niego danymi, najwięcej zgłoszeń strażacy zanotowali w województwach: zachodniopomorskim (1060), pomorskim (882) oraz wielkopolskim (461).
– Niestety, odnotowano także jedną ofiarę śmiertelną i jedną osobę ranną – przekazał bryg. Kierzkowski. Do tragicznego zdarzenia doszło tuż po północy w miejscowości Tłuczewo w powiecie wejherowskim w woj. pomorskim. – Na jadący samochód spadło drzewo. W samochodzie podróżowały cztery osoby – podał rzecznik prasowy komendanta głównego PSP.
Jak poinformował zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak, wskutek wichur bez prądu w całej Polsce pozostaje prawie 700 tysięcy odbiorców, najwięcej w województwach dolnośląskim, zachodniopomorskim i pomorskim.
W województwie lubelskim temperatura utrzymuje się powyżej zera. Nawierzchnie większości dróg zarówno krajowych, jak i wojewódzkich są czarne i mokre. Na drogach wojewódzkich tylko w okolicach Zamościa i Włodawy miejscami nawierzchnie pokrywa zajeżdżony śnieg i błoto pośniegowe.
– W tych rejonach pracują solarki – poinformowała dyżurna z Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie.
JZon / PAP opr. ToMa
Fot. PAP/Marcin Bielecki