Rusza kolejna edycja akcji „Wrastaj w Hrubieszów”. Polega ona na tym, że rodzice nowo narodzonych dzieci sadzą wspólnie drzewka. Każde z drzewek jest oznaczone imieniem dziecka. Posiada także certyfikat.
– Z taką akcją sadzenia drzew dla dzieci spotkałem się po raz pierwszy – mówi pochodzący z Krasnegostawu, od 8 lat mieszkaniec Hrubieszowa, Piotr Kawęcki. – Z perspektywy rodzica to jest bardzo przyjemne uczucie kiedy się obserwuje, że drzewo rośnie razem z dzieckiem. Widzimy, że dziecku pierwszy ząbek wychodzi, to drzewko też się powiększa. To jest bardzo miłe uczucie, taki fajny gest. Te drzewka jakoś upamiętniają nasze dzieci. Jesteśmy zauważani jako rodzice. Brałem udział w trzeciej edycji akcji. Moja Gabrysia ma już rok i te drzewka też się tak fajnie rozwijają. Dzięki Bogu są wszystkie praktycznie – dodaje.
– Za każdym razem, gdy wychodzimy na spacer, odwiedzamy nasze drzewko, doglądamy jak rośnie – opowiada Ewelina Drączkowska-Szpytma. – Bardzo się cieszymy, że mogliśmy wziąć udział. Może w przyszłości nasze dzieci też będą mogły posadzić takie drzewka ze swoimi dziećmi. Zostaną w Hrubieszowie i będą się z tego cieszyły tak jak my. Drzewko Laury to klon posadzony w 2019 r. Urósł już sporo. Jest bardzo dużym drzewem tak jak wszystkie wokoło.
– Akcja „Wrastaj w Hrubieszów” jest jednym z elementów szerszej akcji pielęgnującej tożsamość naszych mieszkańców, mianowicie „Hrubieszów jestem stąd” – tłumaczy Paweł Wojciechowski, zastępca burmistrza Hrubieszowa. – Jeżeli chodzi o akcję „Wrastaj w Hrubieszów”, polega ona na sadzeniu drzewek przez rodziców dzieci, które urodziły się w danym roku. Ma to też być promocja ekologii połączona z pielęgnowaniem tożsamości, żeby kiedyś te dzieci mogły do swojego drzewka przyjechać, zobaczyć jak rośnie. Żeby się identyfikowały z Hrubieszowem, nawet jeżeli wyjadą gdzieś w świat.
– Każde dziecko po zakończeniu akcji sadzenia drzewka otrzymało certyfikat od miasta Hrubieszów – mówi Ewelina Drączkowska-Szpytma. – Certyfikat uczestnictwa w akcji „Wrastaj w Hrubieszów dla upamiętnienia narodzin Laury. Posadziliście wspólnie drzewo, by upamiętnić wyjątkowy moment w waszym życiu, jakim było pojawienie się nowego członka rodziny. Drzewo będzie rosło z nim i przypominało, że Hrubieszów to jego miejsce na ziemi – czyta pani Ewelina.
– W roku 2019 siedziba Nadleśnictwa Strzelce została przeniesiona do Hrubieszowa – wspomina Mariusz Nagadowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Strzelce. – Tutaj wybudowaliśmy nową siedzibę i taką mieliśmy misję, żeby coś przekazać temu społeczeństwu, tym ludziom, w tym mieście. Co mogą przekazać leśnicy? Oczywiście drzewka. Przekazaliśmy głównie gatunki leśne: klony, jawory, dęby ze szkółki kontenerowej i szkółki gruntowej, lipy, świerki serbskie, pospolite – wylicza.
– Takich drzewek posadzono do tej chwili kilkadziesiąt – mówi Paweł Wojciechowski. – Znajdują się one na terenie Hrubieszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, blisko parku linowego, gdzie jest zazielenione miejsce, niezadrzewione. Przy okazji mamy też rozrastający się park miejski.
– Nie wyobrażam sobie sytuacji, że ktoś, kto wyjechał z tego miasta, będąc w okolicy nie zechce zajechać do miejsca, gdzie posadził swoje drzewko. Albo jadąc ulicą nie spojrzy, głowa mu się nie odwróci w miejsce, gdzie posadził swoje drzewko – uważa Mariusz Nagadowski. – Będzie je pokazywał swoim bliskim, znajomym. On się będzie identyfikował, bezwzględnie. Tak tworzymy historię.
Rodzice dzieci urodzonych na przełomie roku 2021/22 mogą już zgłaszać się do czwartej edycji akcji. Sadzenie drzewek zaplanowano wiosną.
AP / opr. PrzeG
Fot. AP