„Wysokość podwyżek jest niezrozumiała dla przedsiębiorców”. Poseł o cenach gazu

20220111 112058 2022 01 11 164048

– Podwyżki gazu zabijają przedsiębiorców, zabijają organizacje charytatywne – uważa poseł Koalicji Obywatelskiej, Michał Krawczyk. Zwrócił uwagę na sytuację Bractwa Miłosierdzia im. św. Brata Alberta w Lublinie, które otrzymało rachunek  za gaz wyższy o około 500 procent.

CZYTAJ: Lublin: funkcjonowanie ośrodka dla bezdomnych im. św. Brata Alberta zagrożone

Krawczyk  podkreśla że niezrozumiale są też dla wielu ludzi podwyżki w różnych wysokościach. – Otrzymuje takie sygnały od wielu osób z różnych branż, kiedy przedsiębiorcy, instytucje, osoby prywatne pytają o to: „Dlaczego podwyżka jest w tej wysokości? Dlaczego akurat moja firma dostaje podwyżkę w wysokości 200%, a firma, która znajduje się kilkadziesiąt metrów dalej dostaje podwyżkę o 500%?”. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) nie potrafi udzielić odpowiedzi na tak postawione pytania – mówi polityk.

Dziekan Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, prof. Mariusz Kicia wyjaśnia, że wysokie ceny gazu na globalnym rynku nie są efektem polityki krajowej. – Wyjście z pandemii spowodowało wyższy popyt na gaz, który jest wykorzystywany także do celów przemysłowych w wielu gospodarkach. A przy możliwości sterowania podażą, ograniczeniu wydobycia w stosunku do rosnących potrzeb, rynek „załatwia” całą resztę, czyli cena gazu idzie w górę – wyjaśnia prof. Mariusz Kicia.   

Prezes Bractwa Miłosierdzia im. św. Brata Alberta w Lublinie, Monika Zielińska zapowiedziała, że zwróci się o wsparcie finansowe do władz Lublina. 

CZYTAJ: Obniżka cen gazu dla spółdzielni mieszkaniowych, szkół i szpitali. Rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek (11.01) projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu. Projekt ustawy zakłada, że z zatwierdzanych przez Prezesa URE taryf na gaz, obok gospodarstw domowych, które korzystają z nich obecnie, korzystać będą mogli także inni wymienieni odbiorcy. Mają to być: podmioty zapewniające świadczenie opieki zdrowotnej, jednostki organizacyjne pomocy społecznej, noclegownie i ogrzewalnie, jednostki organizacyjne wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, podmioty systemu oświaty, uczenie, podmioty prowadzące żłobki i przedszkola, kościoły i inne związki wyznaniowe, podmioty prowadzące działalność kulturalną oraz archiwalną, a także ochotnicze straże pożarne. Projekt przewiduje zamrożenie cen taryfowych na maksymalnie poziomie cen w taryfie tzw. sprzedawcy z urzędu na rok 2022.

FiKar / PAP / opr. ToMa

Fot. Filip Karman

Exit mobile version