Uruchomienie kolejnej, bezpłatnej linii komunikacji miejskiej w Łukowie spotkało się z dużą aprobatą mieszkańców miasta. Linia Ł3 połączyła peryferyjne tereny miasta – to jest ulice Łapiguz i Farfak – z jego centrum.
– Mieszkańcy od lat czekali na takie rozwiązanie – mówi burmistrz Łukowa, Piotr Płudowski. – Od 1 stycznia ruszyliśmy z linią Ł3. Jedzie ona długim, 8-kilometrowym odcinkiem, łączącym peryferyjne tereny miasta z centrum i dużymi osiedlami mieszkaniowymi: Chącińskiego, Unitów Podlaskich i Klimeckiego. To kolejny krok w kierunku tego, aby na terenie Łukowa było coraz więcej linii komunikacyjnych.
– Z komunikacją miejską ruszyliśmy w czerwcu 2021 roku. Na początku była to linia wakacyjna, którą dowoziliśmy mieszkańców nad zmodernizowany zalew Zimna Woda. od września ruszyła regularna linia Ł2 z osiedla Sienkiewicza do stacji PKP. Obserwując zainteresowanie mieszkańców i wsłuchując się w ich uwagi oraz prośby, postanowiliśmy, że od stycznia 2022 roku ruszy kolejna linia – opowiada Piotr Płudowski.
Mieszkańcy Łukowa są zgodni, że komunikacja miejska jest potrzebna. – Jest potrzebna zwłaszcza ludziom, którzy nie mają swoich pojazdów. W lecie zdawała bardzo egzamin, ze względu na dojazd nad zalew Zimna Woda. Dużo lepiej jest jeździć za darmo autobusem, niż wydawać pieniądze na paliwo. Zawsze jeździmy autobusem do teściów; można wózek zapakować, nie trzeba odpalać samochodu. Bardzo dziękujemy urzędowi miasta – mówią.
– Prowadziliśmy badania, między innymi za pomocą monitoringu w autobusach. Obłożenie poszczególnych kursów jest uzależnione od pory dnia. Widzimy bardzo duże zainteresowanie szczególnie w godzinach rannych, kiedy dzieci i młodzież jadą do szkoły. Znaczne obłożenie jest również w porze powrotów z pracy i szkół. Ale bardzo dużą grupą, która korzysta z komunikacji, są również osoby starsze – stwierdza Piotr Płudowski.
– Przyświecała nam oczywiście poprawa dostępności komunikacyjnej dla mieszkańców, zwłaszcza na peryferiach Łukowa. Ale mamy również na względzie zmniejszenie ilości spalin. Każde miasto, również nasze, boryka się z problemem braku miejsc parkingowych i korkami. Jest to krok w kierunku neutralizacji tych problemów – dodaje Piotr Płudowski.
Na realizację bezpłatnych połączeń komunikacji miejskiej miasto przeznaczyło w tym roku 800 tys. złotych. Dodatkowo 200 tys. skierowano na poprawę infrastruktury przystankowej. Za przewozy w mieście odpowiada spółka PKS.
MaT / opr. ToMa
Fot. Urząd Miasta Łuków