Cztery oddziały Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego mają być tymczasowo przeniesione do szpitala wojewódzkiego przy al. Kraśnickiej w Lublinie. Ma to związek z remontem szpitala dziecięcego.
CZYTAJ: Lublin: cztery oddziały dziecięce przeniosą się do szpitala przy Kraśnickiej. Ale tylko tymczasowo
Powstała Lubelska Księga Standardów dla Starego Miasta. To dokument wydany przez ratusz, który dotyczy zagospodarowania przestrzennego tej dzielnicy.
CZYTAJ: Lublin: Stare Miasto ma standardy. Restauratorzy: pomysł dobry, czas nie ten
Przyjętą w grudniu uchwałę dotyczącą Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Kazimierz Dolny zakwestionował wojewoda lubelski. To oznacza, że kilkuset właścicieli działek musi jeszcze poczekać z planami rozbudowy i inwestowania na tych terenach.
– Po wejściu w życie nowego taryfkatora mandatów poprawia się bezpieczeństwo na drogach – informują funkcjonariusze z Komendy Głównej Policji. Tak jest między innymi w Małopolsce, gdzie w styczniu tego roku doszło do 100 wypadków – co w porównaniu do analogicznego okresu roku oznacza spadek tego typu zdarzeń o 17%.
CZYTAJ: Wyższe mandaty zwiększyły bezpieczeństwo na drogach? Lubelscy kierowcy jeżdżą wolniej
Lokalne legendy słyszane z telefonu. W Gminnym Ośrodku Kultury w Trawnikach stanęła specjalna budka telefoniczna, w której można wysłuchać lokalnych historii, opowiadanych przez szumiące nadwieprzańskie wierzby.
CZYTAJ: Nie dzwoni, a opowiada. W Trawnikach powstała budka nietelefoniczna
2 lata później niż przewidywano zakończył się remont konserwatorski dwóch obiektów Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Chodzi o Kamienicę Celejowską i Spichlerz Ulanowskich. W czwartek 3 lutego podsumowano ponad 4-letni projekt dotyczący modernizacji 5 obiektów muzealnych. Bowiem Dom z Modliborzyc, Willa „Pod Wiewiórką” oraz Dwór z Gościeradowa zostały oddane do użytku już w połowie 2020 roku.
CZYTAJ: Koniec wielkiego remontu w Muzeum Nadwiślańskim. Nie obyło się bez niespodzianek
W roku 2022 Hrubieszów świętuje 100-lecie sportu w mieście . A ma co świętować – stąd pochodzą mistrzowie Polski, Europy i olimpijczycy. Prężnie działa podnoszenie ciężarów, lekkoatletyka i modelarstwo.
CZYTAJ: Na początku był Sokół. Sportowy Hrubieszów świętuje 100-lecie
To już prawie 2 lata, odkąd maski na stałe zagościły w naszym życiu. W książce pt. „Maska w „czasach zarazy. Covidowe wizerunki masek ” – kulturoznawczyni prof. Ewa Głażewska i językoznawczyni prof. Małgorzata Karwatowska z UMCS przyglądają się maskom. Są one odbiciem zmian, jakie nastąpiły po wybuchu pandemii COVID-19.
CZYTAJ: O „maskowej pladze” w książce lubelskich badaczek
Program prowadziła Marzena Lewandowska.
Fot. archiwum