Wysoki rachunek za ogrzewanie gazem otrzymał klasztor i kościół ojców dominikanów w Lublinie. Trudną sytuację ratuje najnowsza ustawa o ochronie odbiorców paliw gazowych. Dominikanie będą mogli płacić tyle, co gospodarstwa domowe. Na razie pomogli mieszkańcy Lublina.
CZYTAJ: Lubelscy dominikanie z ogromnym rachunkiem za gaz. Pomogli wierni, wesprze ustawa
Uniwersytet Medyczny w Lublinie zobowiązał studentów do zaszczepienia się przeciwko COVID-19. Taki sam obowiązek, wynikający z wydanego w grudniu 2021 roku rozporządzenia ministra zdrowia, mają medycy.
CZYTAJ: Uniwersytet Medyczny w Lublinie wprowadza obowiązek szczepień dla studentów
Ogromną ofiarnością wykazali się mieszkańcy gminy Kurów, wspomagając pogorzelców z Klementowic. Prawie 40 tysięcy złotych w ciągu kilku godzin zebrali w niedzielę (06.02) strażacy chodząc po domach i prosząc o wsparcie.
CZYTAJ: Wspólnota pomocy w Klementowicach. Wielkie serca ze wsparciem dla pogorzelców
Centrum Spotkania Kultur w Lublinie połączy się z Wojewódzkim Ośrodkiem Kultury w Lublinie. Decyzja zapadła podczas dzisiejszej (06.02) sesji sejmiku województwa lubelskiego.
CZYTAJ: Lublin: WOK będzie częścią CSK. Radni sejmiku zadecydowali
Na brak odpowiednich warunków sanitarnych narzekają kierowcy tirów oczekujących w długiej kolejce na wyjazd z kraju przez polsko-białoruskie przejście graniczne w Koroszczynie. Tymczasem różne instytucje przerzucają się odpowiedzialnością za zapewnienie czystości i dodatkowych toalet na drogach, gdzie oczekują kierowcy. Obecnie szacunkowy czas oczekiwania na przejazd to 27 godzin.
CZYTAJ: Długie kolejki na granicy. Kierowcy skarżą się na warunki sanitarne
„10 lat za kratami” – to akcja zorganizowana przez Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie. Inicjatywa ma na celu zwrócenie uwagi na adopcję starszych pupili.
CZYTAJ: „Nie ma złych psów”. Schronisko apeluje o adopcję starszych zwierząt
2 lutego 1943 roku niewielka wieś Pańków w gminie Tarnawatka została napadnięta przez Niemców. Zginęło wówczas 16 mieszkańców, w tym kilkoro dzieci i jeden przechodzień z sąsiedniej wsi.
CZYTAJ: Rekonstrukcja wojennej zbrodni. 79. rocznica pacyfikacji Pańkowa
Muzeum Wsi Lubelskiej zaprezentuje tradycje naszego regionu na wystawie expo w Dubaju. W sumie województwo lubelskie będzie reprezentować kilkudziesięcioosobowa delegacja, wśród nich przedsiębiorcy i naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
CZYTAJ: Tradycje regionu na światowej wystawie. Lubelski skansen zaprezentuje się w Dubaju
Program prowadził Ryszard Majewski.
Fot. Iwona Burdzanowska