11 lutego – 30. Światowy Dzień Chorego

chory 2022 02 11 070154

W piątek 11 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Chorego. Uroczystościom będą towarzyszyły słowa z Ewangelii według świętego Łukasza „Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny”.

O godzinie 11.00 w archikatedrze lubelskiej rozpocznie się msza święta pod przewodnictwem arcybiskupa Stanisława Budzika. Podczas nabożeństwa udzielany będzie sakrament namaszczenia chorych.

W specjalnym orędziu na 30. Światowy Dzień Chorego papież Franciszek zwrócił uwagę, że „chory jest zawsze ważniejszy od choroby” i „trzeba wsłuchać się w głos pacjenta, jego lęki i obawy”. Ojciec Święty wskazał, że nawet wtedy, gdy nie można wyleczyć pacjenta, zawsze można otoczyć opieką chorego i pocieszyć, tak by poczuł potrzebną bliskość.

Franciszek podkreślił doniosłą rolę katolickich instytucji opieki zdrowotnej, zwłaszcza „w czasie, kiedy panuje kultura odrzucania, a życie nie zawsze jest uznawane za godne przyjęcia i przeżywania”. Ośrodki te nazwał „domami miłosierdzia”, które „mogą być przykładem ochrony i troski o każde istnienie, nawet najbardziej kruche, od jego początku aż po naturalny kres”. Papież zaznaczył, że bliskość wobec chorych i ich duszpasterstwo nie jest zadaniem tylko niektórych duszpasterzy specjalnie przygotowanych. – Odwiedzanie chorych jest zaproszeniem skierowanym przez Chrystusa do wszystkich Jego uczniów – dodał w orędziu Franciszek.

Światowy Dzień Chorego ustanowiony został  przez papieża Jana Pawła II – 13 maja 1992 roku – w rocznicę objawień fatimskich. Ideą dnia jest objęcie modlitwą wszystkich cierpiących, zarówno duchowo,  jak i fizycznie, i zwrócenie uwagi świata na ich potrzeby. 

Święto przypada w dniu wspomnienia Matki Bożej z Lourdes, patronki chorych. Do jej sanktuarium we Francji, słynącego z wielu uzdrowień, corocznie pielgrzymuje ponad 6 milionów ludzi.

Tradycja kościelnej troski i opieki nad chorymi i cierpiącymi sięga pierwszych wieków chrześcijaństwa. Przez całe stulecia Kościół był praktycznie jedyną instytucją publiczną działającą w lecznictwie i opiece nad chorymi. Zdecydowaną większość personelu medycznego stanowili ludzie w sutannach i habitach bądź świeccy związani ściśle z Kościołem.

Według danych z 2019 roku, Kościół katolicki prowadzi na całym świecie ponad 105 tysięcy różnego rodzaju jednostek leczniczych, opiekuńczych i innych placówek służby zdrowia. Jest wśród nich ponad 5 tysięcy szpitali, blisko 15 tysięcy ambulatoriów i przychodni, ponad 15 tysięcy domów opieki dla ludzi starszych, przewlekle chorych i niepełnosprawnych, a także prawie 10 tysięcy sierocińców, przedszkoli i innych podobnych ośrodków dla dzieci oraz ponad blisko 50 tysięcy innych placówek, takich jak: kliniki specjalistyczne, ośrodki rehabilitacyjne, poradnie rodzinne itp. Ponadto na świecie istnieją tysiące szpitali, w których pracują siostry zakonne lub bonifratrzy.

Instytucje związane z Kościołem w Polsce prowadzą między innymi ponad 10 szpitali dla chorych i nieuleczalnie chorych, blisko 40 hospicjów stacjonarnych i ponad 60 hospicjów domowych, a także ponadto 100 stacji opieki Caritas, ponad 40 zakładów opiekuńczo-leczniczych dla dorosłych oraz ponad 10 przychodni i ośrodków zdrowia. W ramach Konferencji Episkopatu Polski istnieje Zespół ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

Światowy Dzień Chorego został wyznaczony na 11 lutego, ze względu na to, że tego dnia w 1984 roku ogłoszono pierwszy w dziejach Kościoła list apostolski „Salvifici doloris”, poświęcony wartości ludzkiego cierpienia.

Rok później Jan Paweł II ustanowił Komisję do spraw Duszpasterstwa Służby Zdrowia, którą w 1988 roku podniósł do rangi papieskiej rady. Jej członkami są kardynałowie, biskupi i księża oraz osoby świeckie, także lekarze. 1 stycznia 2017 roku kompetencje rady przejęła nowo utworzona Dykasteria do spraw Integralnego Rozwoju Człowieka.

MaK / IAR / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version