„Idziemy na deptak„, to opublikowany na Chronoportalu Lublin film, podczas którego odbywamy spacer Krakowskim Przedmieściem sprzed niemal stu lat. Odwiedzamy Skład Towarów Kolonialnych, kupujemy buty u Baty, zamawiamy ciastko mikado na werandzie kawiarni Semadeniego. Przewodnikami podczas spaceru są opowieści mieszkańców i archiwalne fotografie. Film animowany zrealizowała Joanna Kijek z „Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN”. Opowie o tym w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”.
W cyklu „Alfabet lubelski” premiera odcinka „T jak Teatr”. Jarosław Cymerman opowie o tym, czy pojawienie się w Lublinie pierwszych aktorów i spektakli może mieć coś mieć wspólnego z działalnością Komisji Dobrego Porządku i co stan budynków teatralnych, a także to, co się w nich dzieje do dziś mówi o stanie samego miasta.
„Kobiety za murem – życie i twórczość lubelskich karmelitanek bosych w XVII i XVIII wieku” to książka prof. Anny Nowickiej-Struskiej, która ukazała się niedawno. Autorka, jak pisze we wstępie, postanowiła: przyjrzeć się dorobkowi piśmienniczemu kobiet, które żyły w Lublinie, i choć oddzielone były wysokim klauzurowym murem od innych mieszkańców miasta, to przez dwa stulecia ich domy stanowiły część lokalnej przestrzeni. Ich dokonania zaś są częścią historii Lublina. Projekt Kobiety za murem. Życie i twórczość lubelskich karmelitanek bosych XVII i XVIII wieku jest w moim zamierzeniu „strzepywaniem kurzu” z ich życiowych losów”.
Prof. Anna Nowicka-Struska opowie o książce w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”.
W 310 odcinku słuchowiska „Bazarek” Wiesława ma kwanty i kwarki w małym palcu, chociaż nic o nich nie wie.
Fot. Na zdjęciu kadr z filmu „Idziemy na deptak”. Zdjęcie kawiarni Semadeniego pochodzi ze zbiorów Muzeum Historii Miasta Lublina, autor: Andrzej Semadeni. Postaci pochodzą ze zdjęć ze zbiorów rodziny Olechów (arch. Ośrodka „Brama Grodzka -Teatr NN”)