Burmistrzowie, wójtowie, a także prezydenci miast otrzymali od wojewody lubelskiego polecenie wskazania miejsc do zakwaterowania uchodźców z Ukrainy w razie konfliktu zbrojnego.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Lubelskie gotowe na przybycie uchodźców z Ukrainy? Jest pierwsza deklaracja
Unikatowego odkrycia dokonano w archiwum Szkoły Podstawowej nr 10 w Lublinie. Znaleziono tam dokumenty pełne kaligrafii z lat 1918-1939. Co ciekawe wynika z nich, że sporą część uczniów stanowiły dzieci pochodzenia żydowskiego. To unikatowe znalezisko, ponieważ podobne dokumenty spłonęły podczas pożarów wywołanych bombardowaniem Lublina w 1939 roku.
ZOBACZ ZDJĘCIA: „To prawdziwe unikaty”. Historyczna perełka odkryta w szkolnym archiwum [ZDJĘCIA]
14 lutego to data szczególna w historii Polski. 80 lat temu – w 1942 roku – rozkazem generała Władysława Sikorskiego Związek Walki Zbrojnej został przekształcony w Armię Krajową. Była to największa, konspiracyjna organizacja wojskowa w okupowanej przez Niemców Europie. Jej komendantem został gen. Stefan Rowecki „Grot”.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Lublin oddał hołd bohaterom. 80. rocznica utworzenia Armii Krajowej [ZDJĘCIA]
Z okazji Walentynek policjanci apelują, by uważać na oszustów na portalach randkowych. Jak mówią funkcjonariusze, takie sytuacje zdarzają się coraz częściej.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Po pierwsze ostrożność. Policja ostrzega przed oszustami na portalach randkowych
Hakerzy włamali się na konto gminy Niemce na Facebooku. Oszuści, podszywając się pod urzędników, chcieli wyłudzić pieniądze od mieszkańców. Policja przestrzega przed internetowymi przestępcami, a specjaliści podpowiadają, w jaki sposób ochronić swoje konto przed podobnymi atakami.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Kolejny atak hakerski w regionie. Celem była gmina Niemce
Tej rocznicy nie mogliśmy przegapić. 24 lata temu, 13 lutego 1998 roku z taśmy produkcyjnej Fabryki Samochodów Ciężarowych w Lublinie zjechał ostatni Żuk. Był produkowany przez cztery dekady. Przez ten czas na drogi całego świata wyjechało niemal 600 tysięcy egzemplarzy dostawczaków z Lublina.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Już 24 lata bez Żuków. Fenomen kultowego „dostawczaka” z Lublina
O przekazanie budynku po likwidowanym Zespole Szkół w Chodlu wnioskują władze gminy do Starostwa Powiatowego w Opolu Lubelskim. W ciągu trzech dni zebrano ponad dwa tysiące podpisów w tej sprawie.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Chodel: spór o budynek po likwidowanej szkole
Kolejne nadleśnictwa z naszego regionu zaczynają współpracę ze Służbą Więzienną. Celem jest resocjalizacja skazanych poprzez prace na rzecz lasów. W niedzielę (13.02) porozumienie dotyczące współpracy podpisali przedstawiciele Nadleśnictwa Strzelce oraz Zakładu Karnego w Hrubieszowie.
ZOBACZ ZDJĘCIA: „Praca najlepszą formą resocjalizacji”. Osadzeni pomogą leśnikom
Program poprowadziła Agata Zalewska.
Fot. EPA/SERGEY DOLZHENKO