Ponad trzykrotnie w ciągu pięciu lat wzrosła liczba Ukraińców pracujących w województwie lubelskim. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jednak, zdaniem ekspertów, napięta sytuacja na Ukrainie może spowodować, że w najbliższym czasie ich liczba może się zwiększyć.
CZYTAJ: Jak zagrożenie rosyjską inwazją na Ukrainę wpływa na region i mieszkających w nim Ukraińców?
3 lata i 6 miesięcy bezwzględnego pozbawienia wolności – taki wyrok usłyszał Marcel G. ze Świdnika, który sprzedał środki psychotropowe dwóm kolegom. Jeden z nich po zażyciu tabletek zmarł. Do tragedii doszło w 2018 roku.
CZYTAJ: Śmierć po dopalaczach. Zapadł wyrok
Radni Łęcznej nie zgodzili się na zwolnienie z podatku od nieruchomości obiektów sportowych stowarzyszenia GKS Górnika Łęczna. Właściciel stadionu i boisk nie płacił takiego podatku za pierwsze półrocze 2021 roku. Teraz zwrócił się do burmistrza, aby dokonać zwolnienia za drugie półrocze. Chodziło o 270 tysięcy złotych.
CZYTAJ: Burzliwa sesja w Łęcznej. Rada Miejska powiedziała „nie” dla zwolnienia Górnika z podatku
W Hrubieszowie rozpoczęły się konsultacje społeczne projektu budowy północnej obwodnicy miasta. We wtorek (15.02) odbyło się pierwsze spotkanie, podczas którego mieszkańcy miasta oraz gminy Hrubieszów mogli zapoznać się z proponowanymi wariantami nowej drogi.
CZYTAJ: „Znajdziemy kompromis”. Północna obwodnica Hrubieszowa po pierwszych konsultacjach
Stuletnie mury I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. A. J. Czartoryskiego w Puławach przepełnia muzyka Bacha, Paganiniego i Wieniawskiego. 100 młodych utalentowanych adeptów gry na skrzypcach przyjechało na II Zimowy Kurs „Puławy i Skrzypce”. Są to uczniowie, studenci oraz absolwenci szkół i uczelni muzycznych z Polski i zagranicy.
CZYTAJ: Zimowe skrzypce w Puławach. Muzyka rozbrzmiewa w stuletnich murach
Student Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jacek Krawczyk ogłoszony Sługą Bożym. – Rozpoczyna się też jego proces beatyfikacyjny – informuje diecezja rzeszowska. Dekret w tej sprawie wydała Watykańska Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych w imieniu Stolicy Świętej.
CZYTAJ: „Święty z sąsiedztwa”. Ruszył proces beatyfikacyjny studenta KUL-u
Nowy rodzaj hydrożeli jest celem badań lubelskich i hiszpańskich naukowców. Jest szansa, że opracowane substancje będą miały duży potencjał do wykorzystania w biomedycynie, w szczególności w inżynierii tkankowej i medycynie regeneracyjnej.
CZYTAJ: Lubelsko-hiszpańska współpraca. Naukowcy prowadzą badania nad nowym rodzajem hydrożeli
Program prowadziła Marzena Lewandowska.
Fot. pixabay.com