Przed Lubelskim Urzędem Wojewódzkim w Lublinie w piątek 11 lutego odbędą się uroczystości w 18. rocznicę śmierci generała Ryszarda Kuklińskiego. Przed tablicą poświęconą Kuklińskiemu zostaną złożone kwiaty. Przypomniany zostanie też życiorys generała.
Ówczesny pułkownik Ryszard Kukliński był oficerem Sztabu Generalnego Ludowego Wojska Polskiego. W latach 70. roku XX w. podjął współpracę z amerykańską Centralną Agencją Wywiadowczą, działając pod pseudonimem „Jack Strong”.
W latach 1971-1981 przekazał Amerykanom strategiczne plany wojskowe Związku Radzieckiego i Układu Warszawskiego. Dotyczyły one między innymi sowieckiej inwazji na Europę oraz wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Pułkownik Kukliński został nazwany „pierwszym polskim żołnierzem NATO”.
Współpracę z wywiadem amerykańskim nawiązał z własnej inicjatywy. Decyzję podjął po inwazji państw Układu Warszawskiego na Czechosłowację w 1968 roku oraz po masakrze robotników na Wybrzeżu w grudniu 1970. Jako wysoki rangą oficer Sztabu Generalnego miał dostęp do tajnych dokumentów dotyczących paktu wojskowego państw socjalistycznych. Wśród ponad 40 tysięcy stron akt przekazanych CIA przez pułkownika były plany użycia przez ZSRR broni nuklearnej.
W 1981 roku, wobec bezpośredniego zagrożenia dekonspiracją, Kukliński wraz z rodziną został potajemnie wywieziony z Polski z pomocą Amerykanów do Stanów Zjednoczonych. Tam żył pod zmienionym nazwiskiem. Zmarł w 2004 roku. Został pochowany na warszawskich Powązkach. W 2016 roku prezydent Andrzej Duda mianował pośmiertnie Ryszarda Kuklińskiego na stopień generała brygady.
Tablica poświęcona generałowi Ryszardowi Kuklińskiemu na gmachu Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego została odsłonięta w 2016 roku.
Początek uroczystości o godzinie 9.00.
MaK / IAR / opr. ToMa
Fot. archiwum