Powiększa się wojskowe miasteczko kontenerowe na byłym lotnisku w Białej Podlaskiej. Dostarczane są tu nowe kontenery, które będą służyły żołnierzom 18. Dywizji Zmechanizowanej – Żelaznej Dywizji – strzegących polsko-białoruskiej granicy.
CZYTAJ: W Białej Podlaskiej i Włodawie powstają miasteczka dla obrońców granic [ZDJĘCIA]
Ponad 100 rolników walczy o odzyskanie pieniędzy od grupy producenckiej „Fruvitaland” z Piotrawina w gminie Łaziska. Firma ogłosiła upadłość, a jej władzom postawiono zarzuty usiłowania oszustwa. Tymczasem sadownicy wciąż czekają na odzyskanie swoich pieniędzy. W poniedziałek (21.02) w tej sprawie rozmawiali w Opolu Lubelskim z posłami Nowej Lewicy.
Ponad 26 milionów kosztowała konserwacja, renowacja i digitalizacja 19 zabytkowych drewnianych cerkwi oraz ich wyposażenia na Lubelszczyźnie, Podlasiu, Podkarpaciu i w Małopolsce. Projekt pod nazwą „Wschodniosłowiańskie Dziedzictwo Kulturowe” realizowano w latach 2017-2021.
CZYTAJ: Wyremontowano 19 zabytkowych cerkwi. Razem stworzą szlak turystyczny
Placówek stacjonarnych niosących pomoc i schronienie kobietom z dziećmi jest w Polsce 33. Ale ta w Łabuniach w powiecie zamojskim jest szczególna. Zapewnia m.in. całodobową opiekę oraz przyjmuje, mimo swojej nazwy – Dom dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży, także ojców i innych opiekunów prawnych znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.
CZYTAJ: Unikat na skalę Polski. Podzamojskiemu Domowi dla Matek pomagają nawet w Londynie
Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego stworzyli prototyp innowacyjnego materiału imitującego tkankę chrzęstno-kostną. OsteoChondral Graft może znaleźć zastosowanie w ortopedii, chirurgii urazowej, a nawet weterynarii.
CZYTAJ: Zastąpi kość i chrząstkę. Lubelscy naukowcy stworzyli innowacyjny biomateriał
Za swoje przekonania i postawę życiową zapłacił najwyższą cenę. Biskup Juliusz Bursche, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce jako jeden z czołowych wrogów III Rzeszy 3 października 1939 został aresztowany na terenie plebanii ewangelickiej w Lublinie i trafił w ręce Gestapo. Torturowany, zmarł z wycieńczenia w hitlerowskim więzieniu Moabit w Berlinie, prawdopodobnie 20 lutego 1942 roku.
Aby zachwycić się miastem, wystarczy zwiedzić je na własną rękę. Jednak, aby zgłębić jego urok, poznać miejsca nieoczywiste lub zobaczyć miasto od strony, która może zainspirować – poznając związane z nim smaczki, potrzebny jest przewodnik. Jeden poprowadzi nas szlakiem miejsc odwiedzanych przez Józefa Czechowicza, inny zaprowadzi w miejsca znane z książek Marcina Wrońskiego, a kolejny – da nadzieje na spotkanie „Wojennych dziewczyn”, o ile w zwiedzaniu nie przeszkodzą „czarne chmury”…
CZYTAJ: „Lublin jest pełen ciekawych historii”. Przewodnicy turystyczni mają swoje święto
Program poprowadziła Agata Zalewska.
Fot. 18. Dywizja Zmechanizowana / nadesłane