Lubelskie uczelnie – na których studiuje duża grupa studentów z Ukrainy – deklarują pomoc w sytuacji zaostrzenia konfliktu z Rosją.
CZYTAJ: Lubelskie uczelnie deklarują pomoc studentom pochodzącym z Ukrainy
Na placu Litewskim w Lublinie kilkadziesiąt osób pochodzących z Ukrainy manifestowało swoje wsparcie dla rodaków w obliczu agresji Rosji. W wydarzeniu wzięli udział także przedstawiciele władz województwa i miasta.
CZYTAJ: „Polskie wsparcie jest bardzo ważne”. Lublin wyraził solidarność z Ukrainą [ZDJĘCIA]
Lubelskie badanie kliniczne nad amantadyną w leczeniu COVID-19 będzie kontynuowane – zdecydowała Agencja Badań Medycznych. Pozwalają na to wstępne wyniki płynące z prowadzonych naukowych obserwacji.
CZYTAJ: Lubelskie badanie nad amantadyną będzie kontynuowane
Pięć osób oskarżonych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i wyłudzenie blisko 2 milionów złotych tzw. metodą „na policjanta”. Oskarżeni to mieszkańcy między innymi Płońska i Warszawy w wieku od 25 do 52 roku życia. Z ustaleń prokuratury wynika, że działali na terenie województwa mazowieckiego i lubelskiego, a w szczególności w Lublinie.
CZYTAJ: Fałszywi policjanci staną przed sądem. Wyłudzili prawie 2 mln zł
Miasto Hrubieszów planuje wprowadzić nowoczesne rozwiązania w gospodarce odpadami komunalnymi. Ma być ekologicznie, zwiększy się poziom segregacji, obniży koszt odbioru odpadów. Pojawić się ma także nawet miejska kompostownia.
CZYTAJ: Hrubieszów chce wprowadzić nowoczesne rozwiązania w gospodarce odpadami
Ma być taniej i bardziej ekologicznie. Lubartowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej chce ograniczyć spalanie węgla, a mieszkania ogrzewać ciepłem ze spalania gazu i biomasy zmieszanej częściowo z węglem. Cztery kogeneratory, czyli silniki gazowe, oprócz ciepła wytwarzać będą energię elektryczną.
CZYTAJ: W Lubartowie będą grzać trzema paliwami. Celem niskie ceny i ekologia
Taras Pałacu Czartoryskich w Puławach wymaga remontu. Przy wejściu do Muzeum Czartoryskich sypie się tynk, spadają też kamienne fragmenty konstrukcji.
CZYTAJ: Wilgoć i odpadający tynk. Taras Pałacu Czartoryskich czeka remont
Ornitolodzy przyznają, że teraz jest najlepszy czas na wieszanie budek lęgowych dla ptaków. Przekonują, że zrobienie takiego domku to nie jest trudna sprawa. Musimy jednak pamiętać o kilku ważnych rzeczach, bo zamiast pomóc ptakom, możemy im poważnie zaszkodzić. Eksperci przypominają też, że o ptaki warto i trzeba dbać, bo w miastach jest co raz mniej drzew, a ptaki pomagają nam walczyć z uporczywymi owadami, na przykład komarami czy pasożytami atakującymi rośliny przy ogródkach działkowych.
CZYTAJ: „Ptaki odpłacają się za pomoc”. Czas na budki lęgowe
Program poprowadziła Agata Zalewska.
Fot. Krzysztof Radzki