Czy widok z okna może zdecydować o naszym życiu? Gdzie zaczyna się miasto, a gdzie reszta świata? Jak pracuje pamięć? Czego Danek się nauczył, tego Daniel nie zapomniał? Jak daleko jest z warszawskiego Placu Leńskiego na Marsa? Daniel Wyszogrodzki, tłumacz, autor, dziennikarz muzyczny odpowiadał m.in. na te pytania podczas Bitwy o literaturę w Teatrze Starym. Pretekstem do spotkania była jego książka zatytułowana „Plac Leńskiego”.
„Drgania Świetlików” to film dokumentalny aktorki Hanki Brulińskiej, którego lubelska premiera odbyła się w sobotę w Teatrze Osterwy w Lublinie. – Jest to historia wybitnego aktora filmowego i teatralnego Andrzeja Golejewskiego, który przeszedł trudna drogę, ocierając się o bezdomność – pisze reżyserka. – Film porusza temat losu człowieka, wykluczenia artysty, osamotnienia i walki o ideały. Andrzej Golejewski szerszej widowni znany jest z komedii „Wyjście awaryjne”. Przez 16 lat był związany z Teatrem im Juliusza Osterwy w Lublinie, a wcześniej 10 lat z Teatrem na Woli w Warszawie. Tadeusz Łomnicki nazwał go swoim następca i wróżył mu wielką karierę.” Film powstawał przez dziesięć lat. Autorem zdjęć jest Grzegorz Hartfiel, montaż – Rafał Bryll, dźwięk i muzyka – Krzysztof Sokół. Hanka Brulińska opowie o „Drganiach Świetlików” w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”.
„Machia”, sztuka poświęcona osobie Niccolo Machiavellego, pierwsza wystawiona na deskach teatru dramatycznego, której Juliusz Machulski jest autorem i reżyserem, wraca na scenę Teatru Starego w Lublinie. Jej premiera odbyła się 4 maja 2014 roku. Występują: Adam Ferency, Piotr Głowacki, Marta Ledwoń, muzykę do spektaklu skomponował Piotr Selim. – Sztuka prezentuje ciekawe, zrywające z dotychczasowymi stereotypami spojrzenie na tę postać, rzucając zarazem światło na pasjonujący kontekst polityczny i historyczny epoki włoskiego renesansu/ Przede wszystkim jest to jednak psychologiczny pojedynek dwóch silnych osobowości, z których żadna nie jest taką, jaką może się wydawać na początku – pisze reżyser. Juliusz Machulski opowie o „Machii” w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”.
W „Alfabecie lubelskim” premiera odcinka T jak Jerzy Torończyk. Jerzy Torończyk „tworzył teatr tradycyjny, zrozumiały dla wszystkich, a więc wtopiony w polską i obcą klasykę, szanujący dramaturgię współczesną, unikający tanich eksperymentów” jak pisał Alojzy Leszek Gzella. O scenografie i wieloletnim dyrektorze Teatru Osterwy w Lublinie opowie Jarosław Cymerman.
A w 312 odcinku słuchowiska Bazarek Lucjan mówi i mówi, i nic nie mówi. A Wiesława mówi, że ludzie coraz gorzej mówią i że potrzebne są kursy, żeby człowiek z człowiekiem mógł się dogadać.
Na zdjęciu Daniel Wyszogrodzki i Grażyna Lutosławska/fot. Dorota Awiorko/Teatr Stary